adozona.hu
Így lehet megtéríteni a tanácsadók, üzletkötők útiköltségét
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Igy_lehet_megteriteni_a_tanacsadok_uzletkot_S9F9QJ
Így lehet megtéríteni a tanácsadók, üzletkötők útiköltségét
Szaktanácsadással foglalkozó társaság hogyan tudja megtéríteni az ország egész területére utazó munkatársai útiköltségét? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
"Társaságunk feladata a szaktanácsadás, ezen kívül gyors, pontos és megbízható információk eljuttatása tagjainkhoz. Feladataink ellátása érdekében tanácsadó hálózatot üzemeltetünk az ország egész területén. Ezen, munkaviszonyban álló tanácsadók munkaidejük jelentős részében a tagokat látogatják, míg a maradék időben az adott megye területén lévő irodák valamelyikében fogadják az ügyfeleket. Munkavégzésükhöz a saját gépjárműjüket használják, munkaszerződésükben a munkavégzés helyeként az adott megye területe szerepel. A fenti körülményekre tekintettel, ezen tanácsadók részére saját gépjárműhasználat címén adómentesen téríthető-e kiküldetési rendelvény alapján – a NAV honlapján közzétett általános fogyasztási norma és üzemanyagár, valamint a kilométerenként 15 forint általános személygépkocsi-normaköltség figyelembevételével – az otthonról történő elindulás az első ügyfélhez vagy az ügyeletes irodába, illetve a napi munka befejezését követő hazaindulás az utolsó ügyféltől vagy az ügyfélszolgálati irodából? Adómentesen fizethető-e a napközbeni munkavégzés során az első ügyféltől/irodától az utolsó ügyfélhez/irodához történő megérkezésig költségtérítés?" – kérdezte olvasónk.
A személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény 3. paragrafusának 11. pontja értelmében kiküldetésnek minősül – a lakóhelyről, tartózkodási helyről a munkahelyre történő oda- és visszautazás kivételével – a munkáltató által elrendelt, a munkáltató tevékenységével összefüggő feladat ellátása érdekében szükséges utazás, különösen a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás keretében a munkaszerződéstől eltérő helyen történő munkavégzés (vagyis amikor a foglalkoztatás is és a munkavégzés helye is eltér a szerződéstől). Munkahelynek pedig a munkáltatónak az a telephelye számít, ahol a munkavállaló a munkáját szokás szerint végzi, illetve ilyen telephely hiányában vagy több ilyen telephely esetén a munkáltató székhelyét kell munkahelynek tekinteni – ismertette szakértőnk.
Mindez azt jelenti, hogy ha a munkavállaló rendszeresen az ország egész területén, különböző helyeken végzi a munkáját, azaz szokásos munkavégzésének konkrét helye nincs meghatározva, akkor csak a társaság székhelyére történő utazás munkába járás, míg az egyes telephelyekre történő utazások (akár a telephelyek között, akár a lakóhelyről) kiküldetésnek (üzleti utazásnak) minősülnek. Ebből következően saját személygépkocsi használata esetén a szja-törvény kiküldetési rendelvény alapján történő költségtérítésre vonatkozó rendelkezései alkalmazhatók:
„3. § 83. Kiküldetési rendelvény: a kifizető által két példányban kiállított bizonylat, amely tartalmazza a magánszemély nevét, adóazonosító jelét, a gépjármű gyártmányának, típusának megnevezését, forgalmi rendszámát, a hivatali, üzleti utazás(ok) célját, időtartamát, útvonalát, a futásteljesítményt, az utazás költségtérítését, valamint ezen költségtérítés kiszámításához szükséges adatokat (üzemanyag-fogyasztási norma, üzemanyagár stb.), azzal, hogy kiküldetési rendelvénynek minősül az említett adatokat tartalmazó, a digitális archiválás szabályairól szóló jogszabályrendelkezéseit is figyelembe véve zárt rendszerben kezelt és tárolt, elektronikus úton előállított bizonylat is. A papír alapon kiállított kiküldetési rendelvény eredeti példányát a kifizető, másolatát a magánszemély a bizonylatmegőrzésre vonatkozó rendelkezések betartásával megőrzi.
7. § (1) A jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni a következő bevételeket:
r) a kiküldetési rendelvény alapján hivatali, üzleti utazás költségtérítése címén a teljesített kilométer-távolság (futásteljesítmény) figyelembevételével az utazásra kapott összeget, feltéve, hogy a térített összeg nem haladja meg a jogszabályban meghatározott, igazolás nélkül elszámolható mértéket…
3. sz. melléklet II. Igazolás nélkül, költségként elszámolható tételek a következők:
6. a kifizető által a magánszemélynek a saját személygépkocsi (ideértve a közeli hozzátartozó tulajdonát képező személygépkocsit is) használata miatt fizetett költségtérítés összegéből a kiküldetési rendelvényben feltüntetett km-távolság szerint az üzemanyag-fogyasztási norma és legfeljebb az állami adó- és vámhatóság által közzétett üzemanyagár, valamint 15 Ft/km általános személygépkocsi normaköltség alapulvételével kifizetett összeg”.
Hozzászólások (0)