hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így készíthető bevallási nyilatkozat a 2015-ös jövedelemről

  • adozona.hu

2016-tól lehetősége van a magánszemélyeknek, arra hogy 2015. évre vonatkozó személyi jövedelemadó bevallási kötelezettségüknek bevallási nyilatkozat útján tegyenek eleget. A NAV tájékoztatót tett közzé a legfontosabb tudnivalókról.

Bevallási nyilatkozatot az a magánszemély tehet, aki az adóévben kizárólag munkáltatótól származó jövedelmet szerzett és megfelel a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényben meghatározott feltételeknek. E feltételek szerint:

– az adóévben kizárólag adóelőleget megállapító munkáltatótól szerzett belföldön adóköteles jövedelmet,

– tételes költségelszámolással költséget, költséghányadot (kivéve a 10 százalék költséghányadot) nem számol el, és az adóelőleg megállapítása során sem számolt el;

– a jövedelemből adóalap-kedvezményt, az adóból adókedvezményt nem érvényesít, és az adóelőleg megállapítása során sem érvényesített;

– az adójáról rendelkező önkéntes kölcsönös pénztári nyilatkozatot, nyugdíj-előtakarékossági nyilatkozatot, valamint nyugdíjbiztosítási nyilatkozatot nem ad;

– más okból nem köteles adóhatósági közreműködés nélküli bevallást benyújtani.

A bevallási nyilatkozatot választó magánszemély a munkáltatótól nem szerezhet kamatjövedelmet, osztalékból származó jövedelmet, árfolyamnyereségből származó jövedelmet, vállalkozásból kivont jövedelmet, ingatlan bérbeadásból származó jövedelmet, ha annak összege az egymillió forintot meghaladja, önkéntes kölcsönös biztosítópénztár által a magánszemély javára jóváírt támogatói adományt.

A bevallási nyilatkozat szempontjából nem minősül adóelőleget megállapító munkáltatónak az a társas vállalkozás, amellyel a magánszemély tagi jogviszonyban áll, és e jogviszonya alapján a magánszemély a társas vállalkozásnál díj ellenében személyes közreműködésre köteles.

Főszabály szerint a bevallási nyilatkozat választásáról a munkáltató felé kell nyilatkozni 2016. január 31-éig a 15M30. számú nyomtatványon1. A nyilatkozattétel időpontjában munkáltatóval nem rendelkező magánszemély a nyilatkozatot az állami adóhatóságnál, az erre a célra rendszeresített 15NY31 jelzésű nyomtatványon, elektronikus úton vagy papíralapon teheti meg szintén 2016. január 31-éig. A határidő jogvesztő, a nyilatkozat nem vonható vissza.

Munkáltató, kifizető összesített igazolása a 2015. évi személyi jövedelemadó bevallásához, adónyilatkozat benyújtásához, adóhatósági adómegállapítás kéréséhez

Ha a magánszemély egyidejűleg több munkáltatóval áll jogviszonyban, a nyilatkozatot az egyik, általa választott munkáltatójánál teheti meg. A bevallási nyilatkozat a jogkövetkezmények szempontjából adóbevallásnak minősül.

Ha a magánszemély nem volt jogosult a bevallási nyilatkozat megtételére és az adóhatóság a nyilvántartásában szereplő adatok alapján ezt a tényt megállapítja, a magánszemélyt az adó megállapítását megelőzően tájékoztatja, és felszólítja, hogy a 1553. számú bevallást kell benyújtania.

Azon magánszemélyek adóját, akik bevallási nyilatkozatot tettek, és bevallási kötelezettségüket más módon nem teljesítették, az állami adóhatóság az adóévet követő év május 20-áig állapítja meg a munkáltató 2015. évben benyújtott bevallásai alapján. Az adó megállapításáról az adóhatóság a magánszemélyt nem értesíti.

Abban az esetben viszont határozatot hoz az adóhatóság, ha a munkáltató az adó, adóelőleg összegét nem a törvényben meghatározottak szerint állapította meg és vonta le, és ez a magánszemélynél különbözetet eredményez.

Abban az esetben, ha a munkáltató által benyújtott havi adó- és járulékbevallást érintő utólagos adómegállapításra, önellenőrzésre vagy javításra tekintettel a magánszemély adójának összege az adómegállapítást követően változik, úgy az adóhatóság a különbözet összegét határozatban közli a magánszeméllyel. Ilyen módosítás miatt az adóhatóság a magánszemély terhére jogkövetkezményt nem állapít meg. A határozatok a magánszemély önellenőrzéshez való jogát nem érintik, és nem keletkeztetnek ellenőrzéssel lezárt időszakot.

Az adóhatóság által megállapított adót a magánszemély önellenőrzéssel helyesbítheti, ha bevallási nyilatkozatot a választásra jogosító feltételek hiánya miatt – nem tehetett volna. Ha a magánszemély nem nyújtott be önellenőrzést az adóhatóság az általa megállapított adó és a tényleges kötelezettség közötti adókülönbözetet a magánszemélynél utólagos adómegállapítás keretében állapíthatja meg.

A munkáltató adatot szolgáltat azon magánszemélyekről, akik bevallási nyilatkozatot tettek. Az adatszolgáltatást a 1608. számú bevallásban 2016. február 12-éig kell teljesíteni az állami adóhatóság részére.

A nyilatkozathoz csatolható a személyi jövedelemadó 1+1 százalékáról rendelkező nyilatkozat.

Aki munkáltató hiányában az adóhatósághoz nyújtja be a bevallási nyilatkozatot, az az 1 százalékos rendelkező nyilatkozatát a bevallási nyilatkozattól elkülönítve, önállóan, lezárt, adóazonosító jelével ellátott postai borítékban személyesen, postán vagy elektronikus űrlapként elektronikus úton 2016. május 20-áig juttathatja el az adóhatósághoz.

Aki viszont rendelkezik munkáltatóval és a bevallási nyilatkozatot választási szándékát a munkáltató felé jelezte az szja 1+1 százalékáról rendelkező nyilatkozatot

– beküldheti külön borítékban önállóan is az adhatóság részére, vagy

– odaadhatja a munkáltatójának, hogy továbbítsa az adóhatóság felé.

Ebben az esetben a munkáltatói adómegállapítás során követendő eljáráshoz hasonlóan a bevallási nyilatkozatot választó magánszemélyeknek az szja 1+1 százalékáról rendelkező nyilatkozatukat lezárt, adóazonosító jelükkel ellátott, ragasztott felületén átnyúlóan saját kezűleg aláírt postai borítékban kell elhelyezniük és így átadni a munkáltatónak. A borítékot 2016. május 10-éig kell a munkáltatónak átadni.

A munkáltató kísérőjegyzéket készít, amely tartalmazza a rendelkező nyilatkozatot tevő személyek nevét, adóazonosító jelét és a boríték átadását igazoló aláírását. A munkáltató a rendelkező nyilatkozat tartalmát nem ismerheti meg, az azt tartalmazó borítékot sértetlen állapotban, a kísérőjegyzékkel együtt, 2016. május 20-áig zárt csomagban küldi meg az adóhatóságnak.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink