adozona.hu
Így kerüld el a 6 százalékos eho-t, ha befektető vagy
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Igy_keruld_el_a_6_szazalekos_ehot_ha_befekt_IAAJBF
Így kerüld el a 6 százalékos eho-t, ha befektető vagy
A befektetőknek négy hete van a 6%-os EHO megfizetésének elkerülésére. Augusztus 1-jéig van lehetőség ugyanis. a kamatjövedelem realizálására az új közteher megfizetése nélkül.
A vonatkozó jogszabályok változása nyomán augusztus 1-től kevés kivétellel minden, az szja-törvény szerint kamatjövedelemnek minősülő jövedelem után a jelenleg is érvényes 16 százalékos kamatadón felül további 6 százalékos eho-t kell megfizetnie a befektetőknek Az így összesen 22 százalékosra növekvő, a kamatjövedelmekre vonatkozó közterhek igen jelentős, értelemszerűen negatív irányú változásokat idéznek, illetve idézhetnek elő a megtakarítások nettó hozamában. A befektetők két módon kerülhetik el a 6 százalékos új terhelés megfizetését: egyrészt érdemes realizálni a meglévő profitokat, másrészt a jövőben az eddiginél is nagyobb mértékben célszerű az adott esetben továbbra teljesen adómentes TBSZ (Tartós Befektetési Szerződés) használata, írja a Concorde Befektetési Zrt. közleményében.
Az idő most valóban pénz: csak az augusztus 1-e előtt nyitott TBSZ jelent teljes védelmet az új közteher megfizetésétől
Az új, augusztus 1-től alkalmazandó szabályok szerint a három évnél korábban megszüntetett TBSZ hozamát is terheli az érvényes adóterhelésre rakodó további 6%-nyi EHO, tehát lényegében a három évnél hamarabb megszüntetett TBSZ teljes hozama is 22 százalékkal adózik, mint a jövőben a kamatjövedelmek – ez azonban csak az idén augusztus 1-e után nyitott TBSZ-re igaz!
Az idén augusztus 1-e előtt nyitott TBSZ-ek hozamára ez a változás nem vonatkozik, tehát az ennél korábban nyitott TBSZ-ek három év előtti feltörése sem eredményez EHO fizetési kötelezettséget, ilyen esetben csak a szokásos adófizetési kötelezettség merülne fel. Ez önmagában is elegendő ok az idei TBSZ mielőbbi megnyitására, ami mycd.hu hozzáféréssel rendelkező ügyfeleink számára online megoldható, a néhány kattintást igénylő aktiválás után 25 ezer forint, vagy annak megfelelő külföldi fizetőeszköz beutalásával, befizetésével illetve átvezetésével meg is nyílik az idei TBSZ.
Jó lehetőség a kamatnyereség realizálása
A jelenleg meglévő, nem TBSZ-en lévő kamatnyereséget célszerű augusztus 1-e előtt realizálni, ebben az esetben ugyanis még elkerülhető az új, 6 százalékos eho megfizetése.
Fontos, hogy az idén augusztus 1-e előtt nyitott, de augusztus 1-e után lezárt, kamatjövedelmet eredményező pozíciók után a 6 százalékos eho-t időarányosan kell megfizetni, az augusztus 1-e utáni időszakra időarányosan kalkulált nyereség után, ez a befektetőknek alapvetően kedvezőtlen irányú változáson belül egy kedvező elem. Ezzel együtt mindenképpen javasoljuk a kamatnyereség realizálását augusztus 1-e előtt, a kamatnyereség és az árfolyamveszteség összevezethetőségének - lentebb ismertetett - megszűnése miatt.
Bizonyos eszközök, így a forintos állampapírok és a legalább 80%-ban forintos állampapírokat tartó alapok befektetési jegyei, valamint a 2006.09.01. előtt vásárolt befektetési jegyek mentesülnek az EHO alól. A befektetési jegyek túlnyomó többségét, vagy a devizakötvényeket illetően azonban a TBSZ jelenti a védelmet az új teher elől, így a teljes portfolió együttes nettó hozamának növeléséhez feltétlenül ajánlott a TBSZ-en tartott eszközök arányának növelése.
Megszűnik a kamatjövedelmek és az árfolyamveszteség összevezethetősége
További lényeges változás, hogy megszűnik az a lehetőség, mellyel a befektetők – az erről szóló, szintén a mycd.hu-n kitölthető nyilatkozat mellett – összevezethetik az úgynevezett ellenőrzött tőkepiaci műveleteken (például részvény) elszenvedett veszteségüket a kamatjövedelmekkel, ezáltal optimalizálva a megfizetendő adót. Ez a lehetőség kizárólag a 2013. augusztus 1-e előtt realizált jövedelmekre vonatkozik, a későbbiekben ez az intézmény a friss változások nyomán teljesen kikerül az adórendszerből. (Az összevezetésre szolgáló nyilatkozat 2013.12.31-ig megtehető, de csak a 2013.07.31-ig realizált kamatjövedelmek vehetők figyelembe az összevezetésnél.) A meglévő pozíciók realizálása, és a TBSZ nagyobb arányú használatától függetlenül ezen változás miatt is célszerű, hiszen kamatnyereség hó végéig történő realizálása révén az még két éven át összevezethetó az esetleges későbbi árfolyamveszteségekkel.
Hozzászólások (0)