hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Földbérletért termény: így adózik – Döntött a parlament a bérleti díjról

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

A termőföld-tulajdonosok jelentős része szokott terményt kapni a bérbeadott földjét használóktól, akik ily módon egyenlítik ki a földbérleti díj egy részét vagy egészét. Mi a teendője annak, aki a termőföldje hasznosításának átengedése (haszonbérlet, feles bérlet) fejében termény formájában szerez bevételt, majd a kapott árut értékesíti?

Ha a bérleti szerződés öt évnél hosszabb időtartamra szól, a bérbeadó magánszemély által termény formájában kapott bérleti díjként megszerzett bevételre alkalmazható a személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény 1. számú melléklet 9.4. alpontjában szereplő adómentességi szabály, amely szerint az átvett termény miatt nem keletkezik adókötelezettség. Ugyanakkor kérdés, hogy a bérbeadó magánszemély hogyan és milyen adótételek mellett tudja értékesíteni a kapott terményt.

A termőföld hasznosításának átengedése fejében megszerzett terményt a föld tulajdonosa (haszonélvezője) őstermelőként nem értékesítheti, tekintettel arra, hogy a mezőgazdasági őstermelő fogalmából következően [szja-törvény 3. § 18. pont] a föld tulajdonosa ilyen esetben nem „a termelést ténylegesen végző magánszemély”, hanem a bérbe adott földterületen a haszonbérlő, feles bérlő az a személy, aki/amely ténylegesen gazdálkodik, míg a földtulajdonos csak a bérbeadás keretében „bérleti díjként” jut a terményhez.

Amennyiben a föld tulajdonosa (haszonélvezője) az őt megillető terményre nem tart igényt, és azt nem egyéni vállalkozói tevékenysége keretében értékesíti, úgy a termény (mint az szja-törvény 3. paragrafusának 30. pontja szerinti ingó vagyontárgy) ellenében szerzett bevételének adókötelezettsége a szja-törvény 58. paragrafusa alapján bírálható el. Ez akkor is igaz, ha a terményt a részes művelő, illetve feles bérlő váltja meg tőle pénzben.

Mindez a következőket jelenti:

Évi 600 ezer forint bevételig (beleszámítva minden egyéb ingóság, például a lomtalanításkor kiselejtezett holmik eladásából származó bevételt is) nem keletkezik adókötelezettség. A 600 ezer forintot meghaladó ingóértékesítésből származó éves bevétel esetén azonban a teljes összegből kiindulva, a szerzési érték levonásával kell a jövedelmet megállapítani.

Kérdés, hogy az adómentesen megszerzett termény eladásából származó bevételből a jövedelem kiszámításakor milyen szerzési értéket kell figyelembe venni. A szja-törvény 58. paragrafusának (4) bekezdése olyan esetre, amikor az ingó vagyontárgy (termény) formájában megszerzett bevétel után nem történt adófizetés, nem tartalmaz rendelkezést a szerzési értékre vonatkozóan.

A Nemzetgazdasági Minisztérium szakvéleménye szerint a szerzéskor adómentesnek minősülő bevétel (feltételezve tehát, hogy a termény formájában megszerzett bérleti díj az 1. számú melléklet 9.4. alpontja alapján adómentes) végleges adómentessége csak úgy érhető el, ha a későbbi időpontban történő értékesítés során az annak szerzéskori szokásos piaci értéke a terményért kapott bevételből levonható. Így biztosítható ugyanis, hogy a szerzéskor adómentes, nem pénzben kapott bevétel a későbbi értékesítéskor se váljék adókötelessé.

Az előzőek figyelembe vételével megállapított jövedelem után a magánszemély adókötelezettsége attól függ, hogy az ingó értékesítés szabályait (ha alkalmi jellegű az értékesítés), vagy – ha az értékesítés gazdasági tevékenységnek minősül (azaz rendszeres) – az önálló tevékenységre vonatkozó előírásokat kell-e alkalmaznia.

– Amennyiben nincs szó gazdasági tevékenységről, a szja-törvény 58. paragrafusa (7) bekezdésének értelmében a megállapított jövedelem adójából 32 ezer forintot nem kell megfizetni, vagyis nem keletkezik adófizetési kötelezettség, ha a jövedelem az adóévben nem haladja meg a 200 ezer forintot.

– Ha a termény értékesítése rendszeres gazdasági (de nem egyéni vállalkozói) tevékenység keretében történik, és az ingóságok eladásából származó összes éves bevétel több 600 ezer forintnál, a jövedelem az összevont adóalapba tartozó önálló tevékenységből származónak minősül, és 16 százalék szja-t, valamint 27 százalék ehót kell utána fizetni. Ebben az esetben a 32 ezer forint adólevonás nem érvényesíthető, ugyanakkor a családi kedvezmény és a személyi kedvezmény igen. Mivel az ingóértékesítésből származó bevételből a megfizetett eho költségként nem számolható el, az adó és az eho alapja az előzőek szerint megállapított jövedelem 78 százaléka.

– Továbbá, ha gazdasági tevékenységről van szó (a szja-törvény szerinti bevételi értékhatártól függetlenül) a magánszemélynek az általános forgalmi adó (áfa) alanyaként be kell jelentkeznie az adóhatósághoz. Ha az értékesítés éves bevétele nem éri el a 6 millió forintot, az áfatörvény 187–188. paragrafusai szerint a magánszemély alanyi adómentességet választhat. A számla-, illetve bizonylat-kiállítási kötelezettség az alanyi adómentesség időszaka alatt is fennáll, de ilyen esetben az értékesítésekről kiállított számlán (nyugtán) áthárított áfa nem tüntethető fel.

Felülvizsgálható lesz a földhaszonbérleti díj

 Az Országgyűlés lehetővé tette a haszonbérbe adott termőföldek bérleti díjának időszakonkénti felülvizsgálatát – tudósított az MTI. A parlament Győrffy Balázs fideszes képviselőnek, az agrárkamara elnökének javaslatára fogadta el a földforgalmi törvény módosítását. Az előterjesztésnek ugyanakkor volt kétharmados többséget igénylő passzusa is, az viszont nem kapta meg a kellő szavazatot. A kormánypárti politikus eredeti előterjesztése szerint a bérbeadó a szerződés megkötését követő két év után igazíthatta volna a piaci árakhoz a haszonbérleti díjat, azonban a törvényalkotási bizottság módosító javaslata alapján a Ház úgy döntött: a bérleti díjat a bérbeadó személyében bekövetkezett tulajdonosváltást követő 90 napban – azt követően pedig három évenként − emelheti az új bérbeadó.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink