hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Igazi meglepetés a 2013-as adócsomagban

  • Surányi Imréné okleveles közgazda
2

A kormány benyújtotta az Országgyűléshez az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot, amelynek elfogadásával közel harminc törvényben lesznek változások 2013. január 1-jétől. Mi változik a személyi jövedelemadózásban? Kibontottuk a csomagot.

Amire számítani lehetett, a személyi jövedelemadózást érintő fejezetben a módosítások egy része a szuperbruttósítás 2013. január 1-jétől magvalósuló teljes kivezetésével függ össze. Az összevont adóalapba tartozó jövedelmeket jövőre már részben sem kell 27 százalékkal növelni, ami jóval egyszerűbbé teszi az adóelőleg-levonásra vonatkozó előírásokat. Ez a változás a havi 202 ezer forintot meghaladó jövedelemrészre tízezer forintonként 432 forintot hagy a magánszemély zsebében, ami havi 500 ezer forintnál már közel havi 13 ezer, a járulékfizetés felső határánál közel havi 20 ezer forint nettó jövedelem-növekedést jelent. Az ennél is többet keresőknél viszont, ha a járulékplafon már bejelentett eltörlésével valóban megvalósul az „arányos” közteherfizetés, az a többletet nem csak ellentételezi, hanem tízezer forintonként 568 forinttal kevesebbet hagy a pénztárcában. (A járulékplafon eltörlését egyébként a törvényjavaslat még nem tartalmazza, valószínűleg a költségvetési csomagban terjesztik elő.)

Az igazi meglepetést a biztosításokra vonatkozó személyi jövedelemadó-szabályok szinte teljes átalakítása jelenti. A törvényjavaslat újrafogalmazza az adómentes és adóköteles biztosítási díj fogalmát. A magánszemély helyett más – nem magánszemély, például a munkáltató – által fizetett biztosítás díj 2013-tól csak a kockázati biztosítások esetében lesz adómentes. Kockázatinak az olyan személybiztosítás (élet-, baleset- és betegségbiztosítás) minősül, amelynek sem lejárati szolgáltatása, sem visszavásárlási értéke nincs. A kockázati biztosításnak nem minősülő megtakarítási típusú biztosítások, melyeknél biztosítási esemény bekövetkezése nélkül is van lehetőség pénzkivonásra, vagy a biztosító a lejáratkor hozamokkal növelt összeget fizet, a más személy által fizetett biztosítási díj a díjfizetés időpontjában kivétel nélkül adóköteles lesz..

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Caleb

Ez mind nagyon szép, de mi van azokkal a nem kockázati életbiztosításokkal, melyeket a munkáltató pont azért kötött a munkavállaló javára, mert ezzel a lehetőséggel élve adómentesen honorálhatta annak teljesítményét? Ha pedig a biztosítást az adókötelessé válása miatt fel akarja mondani a munkáltató, még azt sem kapja vissza, amit befizetett. Vagy talán a biztosítók partnerek lesznek abban, hogy a változásokra való tekintettel módosítják üzletszabályzatukat? Ugye, az életbiztosítás nem cafeteria, amit a munkáltató a kedvezőtlen adóváltozások hatására egyszerűen csak beszüntet, hanem ott a lejárat előtti megszüntetés esetében visszavásárlási összegről van szó, ami lényegesen kevesebb a már befizetett összegnél, vagy legfeljebb szüneteltetni lehet a díjfizetést, ami megint csak veszteséggel jár. Bármelyik megoldást választja is a munkáltató, mindenképpen rosszul jár vagy ő, vagy a munkavállaló, esetleg mindkettő. A törvényhozónak egyben lehetővé kellett volna tennie azt is, hogy az ügyfél, a biztosítás adókötelessé válására tekintettel, minden anyagi hátrány nélkül elállhasson a biztosítóval kötött szerződéstől, hiszen ez egyoldalú szerződésmódosításnak minősül, még ha erre csak közvetve, a törvénymódosítás révén kerül is sor.

Zsolt Ruszin

A kockázatinak álcázott biztosítások magas adókockázattal járnak, így az biztos, hogy a jelenlegi előírások már évek óta pontosításért kiáltottak. A már más kérdés, hogy a jogszabály módosításával adókiesést akadályoznának meg. Gyanítható, hogy ezek az adóoptimalizálási módszerek megmaradnak, de más irányokba fordulnak.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink