adozona.hu
Igazi meglepetés a 2013-as adócsomagban
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Igazi_meglepetes_a_2013as_adocsomagban_IVX99S
Igazi meglepetés a 2013-as adócsomagban
A kormány benyújtotta az Országgyűléshez az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot, amelynek elfogadásával közel harminc törvényben lesznek változások 2013. január 1-jétől. Mi változik a személyi jövedelemadózásban? Kibontottuk a csomagot.
Az igazi meglepetést a biztosításokra vonatkozó személyi jövedelemadó-szabályok szinte teljes átalakítása jelenti. A törvényjavaslat újrafogalmazza az adómentes és adóköteles biztosítási díj fogalmát. A magánszemély helyett más – nem magánszemély, például a munkáltató – által fizetett biztosítás díj 2013-tól csak a kockázati biztosítások esetében lesz adómentes. Kockázatinak az olyan személybiztosítás (élet-, baleset- és betegségbiztosítás) minősül, amelynek sem lejárati szolgáltatása, sem visszavásárlási értéke nincs. A kockázati biztosításnak nem minősülő megtakarítási típusú biztosítások, melyeknél biztosítási esemény bekövetkezése nélkül is van lehetőség pénzkivonásra, vagy a biztosító a lejáratkor hozamokkal növelt összeget fizet, a más személy által fizetett biztosítási díj a díjfizetés időpontjában kivétel nélkül adóköteles lesz..
Hozzászólások (2)
Ez mind nagyon szép, de mi van azokkal a nem kockázati életbiztosításokkal, melyeket a munkáltató pont azért kötött a munkavállaló javára, mert ezzel a lehetőséggel élve adómentesen honorálhatta annak teljesítményét? Ha pedig a biztosítást az adókötelessé válása miatt fel akarja mondani a munkáltató, még azt sem kapja vissza, amit befizetett. Vagy talán a biztosítók partnerek lesznek abban, hogy a változásokra való tekintettel módosítják üzletszabályzatukat? Ugye, az életbiztosítás nem cafeteria, amit a munkáltató a kedvezőtlen adóváltozások hatására egyszerűen csak beszüntet, hanem ott a lejárat előtti megszüntetés esetében visszavásárlási összegről van szó, ami lényegesen kevesebb a már befizetett összegnél, vagy legfeljebb szüneteltetni lehet a díjfizetést, ami megint csak veszteséggel jár. Bármelyik megoldást választja is a munkáltató, mindenképpen rosszul jár vagy ő, vagy a munkavállaló, esetleg mindkettő. A törvényhozónak egyben lehetővé kellett volna tennie azt is, hogy az ügyfél, a biztosítás adókötelessé válására tekintettel, minden anyagi hátrány nélkül elállhasson a biztosítóval kötött szerződéstől, hiszen ez egyoldalú szerződésmódosításnak minősül, még ha erre csak közvetve, a törvénymódosítás révén kerül is sor.
A kockázatinak álcázott biztosítások magas adókockázattal járnak, így az biztos, hogy a jelenlegi előírások már évek óta pontosításért kiáltottak. A már más kérdés, hogy a jogszabály módosításával adókiesést akadályoznának meg. Gyanítható, hogy ezek az adóoptimalizálási módszerek megmaradnak, de más irányokba fordulnak.