hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Lehet-e adómentes az ingyenes szolgáltatás?

  • adozona.hu
2

Szépségszalon bizonyos ideig, akció keretében, egyes munkáltatók dolgozóinak ingyenesen szeretne szolgáltatni, ezt hogyan lehet lebonyolítani? Egyáltalán lehetséges-e? Hogyan kell dokumentálni, bizonylatolni, adózni utána? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, okleveles adószakértőnk válaszolt.

Először is le kell szögezni, hogy a szépségszalon nem kerülheti ki az adófizetést. Kérdés, hogy a magánszemélyeknek közvetlenül, vagy a munkaadóikkal kötött megállapodás alapján nyújtják a térítésmentes szolgáltatást.

A megadott adatokból nem derül ki, de feltehetően az ingyenes szolgáltatás nem a juttatásban részesülő magánszemélyek munkaadóival szemben (például áruszállításból) fennálló kötelezettségeik rendezését célozza. A szépségszalon szolgáltatása alapvetően olyan, amelyet csak természetes személy tud igénybe venni, így valószínűbb, hogy az adott személyek munkaadói nem jelennek meg az ügyletben „közvetítőként” sem.

Az ingyenesen nyújtott szolgáltatással a magánszemélyek (közvetlenül vagy közvetetten) jövedelemhez jutnak, amely jövedelmet adófizetési kötelezettség terheli.

Elsődlegesen azt kell megnézni, hogy az szja-törvény szerint adóköteles vagy nem adóköteles juttatásnak minősül-e a szolgáltatás. Az adómentes kategóriába nem sorolható be a juttatás. Ha belefér a csekély értékű ajándék fogalmába – azaz az egyes személyeknek nyújtott szolgáltatás piaci értéke a minimálbér 10 százalékát nem haladja meg –, akkor a személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény 70. paragrafusa alá tartozhat. Amennyiben a szóban forgó értéket túllépi, akkor teljes összegében a magánszemély jövedelmeként adózik a juttatás.

Ha a szolgáltatás csekély értékű ajándéknak minősül, akkor a társaságnak – jelen esetben a szépségszalonnak – a szolgáltatás értéke 1,19-szeresét adóalapnak tekintve kell 16 százalék személyi jövedelemadót és 27 százalék egészségügyi hozzájárulást bevallania, befizetnie a juttatás (a szolgáltatásnyújtás) hónapjában.

A szolgáltatás értékét és a személyi jövedelemadót a személyi jellegű egyéb kifizetések között, az egészségügyi hozzájárulást a bérjárulékok között kell elszámolni.

Ha a szolgáltatás nem minősíthető csekély értékű ajándéknak, akkor a társaságot 27 százalék egészségügyi hozzájárulás terheli (a szolgáltatás értéke személyi jellegű egyéb kifizetés), a magánszemélynél a szolgáltatás teljes értéke jövedelem, amely után személyi jövedelemadót és a társasággal fennálló jogviszonynak megfelelő (jelen esetben az egyéb jövedelemre irányadó szabályok szerint) járulékokat kell fizetnie.

Mindkét esetben szükség van egy – az érintettek adóazonosító számát is tartalmazó – listára, amelyen elismerik a szolgáltatás teljesítését és annak értékét.

Abban az esetben, ha az ügyben érintett vállalkozásoknak nyújtják a térítés nélküli szolgáltatást (és ezen belül ők intézkednek a munkavállalóikkal kapcsolatban), úgy a szolgáltatás nyújtójának – a szépségszalonnak – íz adóalapját nem kell megnövelnie a juttatás értékével, feltéve, hogy rendelkezik az adótörvényben előírt nyilatkozatokkal arról, hogy a szóban forgó vállalkozásoknak a juttatás évére vonatkozó eredménye a juttatás következtében elszámolt bevétele nélkül sem lenne negatív (társasági adóról (tao) szóló törvény 3. számú melléklet A/13.pont).

Továbbá, ha a szolgáltatást nem közvetlenül a magánszemélynek nyújtja a szépségszalon, hanem az érintettek a saját munkaadóikon keresztül juthatnak hozzá, akkor az ügyletet a térítés nélküli átadás/átvétel szabályai szerint kell elszámolni, dokumentálni, felhívva az „átvevő” cégek figyelmét arra, hogy a végső felhasználó magánszemélyekkel kapcsolatban az szja-törvény korábbiakban már ismertetett előírásairól ne feledkezzenek el.

Fentieken túl az áfa kérdését is rendeznie kell a szépségszalonnak. Az általános forgalmi adóról (áfa) szóló törvény 14. paragrafusának (2) bekezdése alapján a térítés nélkül nyújtott szolgáltatások is ellenértékesként „viselkednek”, azaz a szépségszalont áfafizetési kötelezettség terheli.

Vállalkozásoknak nyújtott szolgáltatás esetében ez – az érintettek beleegyezésével – áthárítható a juttatásban „részesülő” társaságokra. Ugyanakkor a 14. paragrafus (2) bekezdésének második fordulata szerint a vállalkozásidegen célnak és az ingyenességnek egyaránt meg kell valósulnia, ahhoz, hogy az ügylet ellenérték fejében teljesített szolgáltatásnyújtásnak minősüljön az áfatörvény értelmében.

Abban az esetben, ha a szépségszalon egy, az eddigiekhez képest új szolgáltatását kívánja a kérdés szerinti módon tesztelni annak tényleges bevezetése előtt, akkor vállalkozásidegen célról nem beszélhetünk – és függetlenül a szolgáltatás ingyenességéről – az adókötelezettség nem áll be.

(A szépségszalonnak a szolgáltatás teljesítéséhez kapcsolódó beszerzéseit érintő adólevonási jogát az áfatörvény 14. paragrafus (1) vagy (2) bekezdésének alkalmazhatósága utólag nem befolyásolja – ahogyan a juttatás szja-törvény szerinti megítélését sem.)

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Sinka Jánosné

Kedves Vadász Iván, Mélyen Tisztelt Kolléga Úr!
Az Ön által felvetettekre kicsit hosszabban szeretnék reagálni, mint amelyre e keretek közt lehetőségem van. Ezért egy hamarosan megjelenő cikk formájában teszem ezt. Segítő észrevételeit köszönöm! Üdvözlettel: Sinka Júlia

Vadász Iván

Véleményem szerint a szépségszalonnál a nyújtott szolgáltatások ingyenes juttatásnak minősülnek, de nincs szja, eho és áfa, valamint a kapcsolódó költségek csökkentik az eredményt és az előzetesen felszámított áfa levonható.

Megfontolásra ajánlom a következő szempontokat.
1.
Az Szja törvény 1. számú melléklet 8.14. pontja kimondja:
„A nem pénzben kapott juttatások közül adómentes:….
… üzletpolitikai (reklám) céllal magánszemélyek széles körében nyilvánosan meghirdetett kampány keretében, a juttatás feltételének - ha az nem vetélkedő, nem verseny és nem a szerencsejátékok szervezéséről szóló törvény hatálya alá tartozó sorsolás eredménye - megfelelő magánszemély számára adott árengedmény…”
2.
Az áfa-ban főszabály, hogy csak az ellenértékért nyújtott szolgáltatások után kell a nyújtónak áfa-t fizetni [2. § a) pontja]. Az Áfa törvény alkalmaz ún. törvényi vélelmeket, amelyek szerint az ingyenes szolgáltatásokat is ellenérték fejében teljesített szolgáltatásnyújtásnak kell tekinteni, lásd 14. § (1)-(2) bek., de az ott előírt feltételek jelen esetben nem valósulnak meg. A kapcsolódó áfa teljes körűen levonható, mert az ingyenes szolgáltatásra vállalkozási célból (az adóköteles tevékenység érdekében) került sor.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink