adozona.hu
Gyermeket nevelőknek járó adó-visszatérítés: nézzünk egy példát!
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Gyermekeket_neveloknek_jaro_adovisszaterite_5RQLIW
Gyermeket nevelőknek járó adó-visszatérítés: nézzünk egy példát!
A gyermekeket nevelőknek járó adó-visszatérítés kapcsán még mindig sok kérdés érkezik hozzánk. Olvasónk egy garantált bérminimumon foglalkoztatott munkavállaló példáján keresztül próbálta megérteni a visszatérítés számítását. A kérdést Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolta meg.
A kérdés részletesen így hangzik: gyermeket nevelőknek járó szja-visszatérítéssel kapcsolatban van kérdésem. Adott egy garantált bérminimumon foglalkoztatott munkavállaló, egy kedvezményezett eltartott gyermekkel. Az illető év közben nem érvényesíti a családi adó- és járulékkedvezményt. Így tőle év közben a teljes 15 százalék szja levonásra kerül. Ezt az összeget fogja ő szja-visszatérítés címen visszakapni. Így nem marad neki az szja-bevalláskor személyi jövedelemadója. Az év közben igénybe nem vett kedvezményt ő az adóbevallásában érvényesíteni tudja, mint járulékkedvezményt? Ha ennek a munkavállalónak tegyük fel két kedvezményezett eltartott gyermeke lenne, szintén nem érvényesít év közben kedvezményt, ő év végén egyébként is járulékkedvezményre lenne jogosult, mi lesz ekkor a járulékkedvezményként érvényesíthető összeg? Erről nem találtam a NAV honlapján sem semmilyen információt. Válaszát előre is köszönöm!
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A gyermeket nevelő magánszemélyek adóvisszatérítéséről az 560/2021. (IX. 30.) kormányrendelet rendelkezik.
Eszerint az adóvisszatérítés összege (jogosult személyenként külön-külön) kötelező sorrendben a szja-adóalap-kedvezmények (négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye, súlyosan fogyatékos magánszemély személyi kedvezménye, első házasok kedvezménye, családi kedvezmény) levonása után megállapított összevont adóalap 2021. évi adójának (15 százalék) az adókedvezmények (őstermelői kedvezmény) levonása utáni része.
Abban az esetben, ha a NAV rendelkezésére álló adatokból (kifizetők és más adatkezelők adatszolgáltatása, a magánszemély 2021. december 31-éig adott nyilatkozata szerint) nem derül ki a családi kedvezmény érvényesítése, illetve annak szándéka, a NAV 2022. február 15-éig adóvisszatérítés-előlegként utalja ki az összevont adóalap után fizetendő összes szja-t, és ennek megfelelően készíti el az adóbevallási tervezetet, amelyet a magánszemély kiegészíthet, módosíthat.
Ha valaki a családi kedvezményt év közben nem érvényesítette, viszont év végén járulékkedvezményre is jogosult lenne, az adóbevallási tervezet kiegészítésével, vagy szja-bevallás benyújtásával kérheti a családi kedvezmény érvényesítését a járulék terhére is.
Ebben az esetben – a kedvezmények levonásának kötelező sorrendje következtében – az adóbevallásban a fizetendő adót először a családi kedvezménnyel kell csökkenteni.
PÉLDA:
- a családi kedvezmény egész évben két gyermek után havi 20–20 ezer, azaz 480 ezer forint, amelynek évközi érvényesítését a magánszemély nem kérte;
- az összevont adóalap kifizető által adóelőlegként levont éves adója 300 ezer forint, így februárban 300 ezer forint adóvisszatérítés-előleget utal a NAV;
- az adóbevallásban a családi kedvezmény érvényesítése következtében a fizetendő szja nulla lesz, családi járulékkedvezményként pedig a 480 ezer forintnak az a része (480-300=180 ezer forint) érvényesíthető, amelyre a fizetendő szja nem nyújt fedezetet.
Mivel év végén a családi kedvezmény érvényesítése következtében a fizetendő adó nulla, adó-visszatérítés nem jár, viszont a kiutalt adóvisszatérítés-előleget nem kell visszafizetni, mert az megegyezik a családi kedvezmény szja-ból érvényesíthető összegével (igénybe vett családi kedvezménynek számít), így a példa szerinti esetben év végén járulékkedvezményként még 180 ezer forint jár.
Hozzászólások (0)