Fakitermelés és -értékesítés – így adózik

  • Lepsényi Mária adószakértő
1

Ugyan még szenvedünk a hőségtől, de a tűzifa beszerzési időpontja legtöbbször a nyár végére vagy őszi időszakra esik.

A vágásra érett faállomány kitermelése nem kevés költséggel jár.

A szükséges eszközök legtöbbször az erdő tulajdonosa számára nem állnak rendelkezésre, ezért gyakran a vevő termeli ki a fát.

A faállománynak az erdőterület tulajdonosváltozása nélküli értékesítésére kétféle jogcímen kerülhet sor. Az egyik lehetőség, hogy az erdőtulajdonos a fát kitermeli, és ezt követően mint terméket adásvétel útján értékesíti, a másik esetben pedig a tulajdonos a fa kivágásának jogát engedi át a vevőnek [mely esetben a vevő a polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 5:50. § (1) bekezdés alapján, a kivágással szerzi meg a fa tulajdonjogát].

Az idevágó rendelkezés szerint:

„5:50. § [Tulajdonszerzés terméken, terményen és szaporulaton]

(1) Akinek más dolgán olyan joga van, amely őt a termékek, a termények vagy a szaporulat tulajdonbavételére jogosítja – ha ezek tulajdonjogát korábban nem szerezte meg –, az elválással tulajdonjogot szerez. Ha a jogosultnak nincs birtokában az a dolog, amelyből a termék, a termény vagy a szaporulat származik, a birtokbavétellel válik tulajdonossá.”

Az áfatörvény alkalmazásában azonban az ügylet mindkét esetben termékértékesítésnek minősül.

Ha az erdő tulajdonosa saját maga termeli ki a fát, vagy mástól szolgáltatást vesz igénybe a fakitermeléshez, akkor adózás szempontjából választhatja az őstermelői jogállást is, mivel a terméket ilyen esetben saját gazdaságában végzi.

Az Adózóna személyi jövedelemadóval kapcsolatos további írásait ITT olvashatja el. Kapcsolódó cikkünk: Erdőtulajdonosokat, -használókat érintő fontos határidő jár le hamarosan. Podcastjeinket ITT találja.

Ha az erdő tulajdonosa a fát lábon álló faként adja el, akkor a vevő önálló tevékenység keretében, vagy vállalkozóként értékesítheti a fát.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a bevétel utáni adózásra irányadó szabályokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Hát nem.

Az erdő mezőgazdasági terület, és mint ilyen bérbe (haszonbérletbe) adható, 5 év, vagy annál hosszabb bérbeadás adómentes (Szja tv. 1. sz. mell. 8.9). Általában a fakitermeléssel foglalkozó vállalkozások minimum 5 évben gondolkodnak, a fát pedig a köztes-, vagy végfogyasztók tőlük vásárolják meg, nem az erdő tulajdonosától.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink