adozona.hu
Elhunyt egyéni vállalkozó: gyakran felmerülő kérdések, amelyekkel szembesülnek az örökösök
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Elhunyt_egyeni_vallalkozo_gyakran_felmerulo_84HI1S
Elhunyt egyéni vállalkozó: gyakran felmerülő kérdések, amelyekkel szembesülnek az örökösök
Hogyan kell elszámolni a tárgyi eszközökkel, terheli-e szja-fizetési kötelezettség az örökösöket, lehet-e módosítani az egyéni vállalkozó szja-bevallását, mi lesz a ki nem számlázott teljesítésekkel, örökölhető-e a területalapú támogatás, milyen illetékkedvezmények vehetők igénybe – csokorba gyűjtöttünk néhány, az egyéni vállalkozók halála esetén gyakran felmerülő kérdést és választ.
Elhunyt egyéni vállalkozó tevékenységét özvegyi jogon az özvegy tovább folytatja, de a hagyatéki eljárás keretében az örökösök egyikük javára szeretnének lemondani egy ingatlanról, ami az elhunyt vállalkozó tárgyieszközleltárában szerepel, mint vállalkozói vagyon. Kérdés, hogy az örökös magánszemélynek milyen szja-kötelezettsége keletkezik?
Az szja-törvény 1. számú mellékletének 7.1 pontja értelmében, ha a vagyontárgyat öröklés útján szerezték, akkor az után az örökösnek nem kell adót vagy járulékot fizetnie. Az egyéni vállalkozásnál azonban előfordulhat adófizetési kötelezettség, amennyiben az eszközt ellenérték nélkül adják át [szja-törvény 49/C § (2) bekezdésének a) pontja]. Ebben az esetben azt kell megvizsgálni, hogy a tárgyi eszközt mikor vették vállalkozási céllal használatba, és a használatba vétel évében csökkentették-e a vállalkozói osztalékalapot a tárgyi eszköz nettó értékével.
Kapcsolódó cikkünk:
Egyéni vállalkozó halála: minden, amit a végleges adó megállapításáról tudni érdemes
Ha nem telt még el 3 év az ingatlan használatbavétele óta, és a használatbavétel évében csökkentették a vállalkozói osztalékalapot, akkor a csökkentés évétől számítva:
– a tárgyi eszköz 1 éven belüli átadása esetén a csökkentés értékének 100 százalékával
– a tárgyi eszköz 1 éven túli, de 2 éven belüli átadásakor a csökkentés értékének 66 százalékával
– a tárgyi eszköz 2 éven túli, de 3 éven belüli átadásakor a csökkentés értékének 33 százalékával növelni kell a vállalkozói osztalékalapot.
Ha tehát 3 éven túl történt az átadás, vagy soha nem is csökkentették a vállalkozói osztalékalapot a tárgyi eszköz nettó értékével, akkor nem merül fel adófizetési kötelezettség.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben az szja-bevallásra, az alkalmazottak elbocsátására, Területalapú támogatás öröklésére, az egyéni vállalkozói vagyon öröklési illetékkedvezményére vonatkozó tudnivalókat foglaltuk össze!
Hozzászólások (0)