hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ekho szerinti adózás felhasználási szerződés alapján

  • adozona.hu

Az ekhóval kapcsolatosan az lenne a kérdésem, hogy a felhasználási szerződés esetén nem okozhat-e gondot, hogy az abból származó díjazásnak az a része, amely nem képez járulékalapot (jogdíj része) is ekhózik? – kérdezte olvasónk. Hozzátéve: Hiszen ekho alapján a magánszemély egészségügyi szolgáltatásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra, baleseti járadékra és nyugdíjbiztosítási ellátásra lehet jogosult. És ha általános szabályok szerint adóztatjuk a jogdíjat, tudomásom szerint, ezekre nem szerez jogosultságot a magánszemély. Olvasónk kérdésére Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A felhasználási szerződés esetében az eredeti jogosult magánszemély a jog átengedésével is művészi, alkotó tevékenységének eredményét realizálja, és így a bevétel egésze a tevékenységből származónak tekintendő. Nem található az ekho-törvénynek olyan szabálya, amely kizárná a felhasználási jog átengedése ellenében szerzett bevételt az ekhózás lehetőségéből.

Ugyanakkor az ekho-törvény nem zárja ki azt sem, hogy a személyes közreműködést és jogátengedést is tartalmazó szerződés esetén a magánszemély ne választhassa az ekhót csak a személyes közreműködésből származó jövedelmére, vagy csak a jog átengedéséből származó jövedelmére.

Ha a magánszemély a jogátengedés ellenértékének adózására az ekhót választja, akkor ezen összeg után is az ekho-törvény rendelkezéseinek megfelelően kell megfizetnie a közterheket.

Ha az eredeti jogosult magánszemély a jogátengedésből származó jövedelmével összefüggésben nem választja az ekhót, akkor az ezen a jogcímen kifizetett összeg mint önálló tevékenységből származó jövedelem az általános szabályok szerint adózik.

Figyelemmel arra, hogy a közös jogkezelő szervezettől jogdíjban részesülő természetes személy nem a felhasználási szerződés alapján kifejtett tevékenysége ellenértékeként szerzi meg jogdíj bevételét, így az ekho alkalmazásának az ekho-törvény 1. §-a (1) bekezdésében meghatározott feltétele nem valósul meg, és ezért erre a bevételre az ekho nem alkalmazható. (A jogátengedés díja és a jogdíj nem azonos!)

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink