adozona.hu
Egyéni vállalkozók szja- és iparűzésiadó-bevallása: elég hozzá a pénztárkönyv?
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Egyeni_vallalkozok_szja_es_iparuzesi_adobev_1ILQNK
Egyéni vállalkozók szja- és iparűzésiadó-bevallása: elég hozzá a pénztárkönyv?
A rövid válasz a kérdésre az, hogy nem. Az alábbiakban összefoglaltuk a „miérteket” is.
Gyakorlott könyvelők a megmondhatói, hogy az „egyszeres könyvvitel” fogalma korántsem jelenti azt, hogy „egyszerű”: pénzforgalmi szemlélete és az ebből következően szükséges kiegészítő nyilvántartások vezetése számos hibalehetőséget rejt magában.
Az egyszeres könyvvezetés szabályairól a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) 162. §-a rendelkezik. Ennek alkalmazására jogosultak – feltételekkel – az egyéb szervezetek, például alapítványok, egyesületek, társasházak. (E körnek az Szt. szabályait számukra kiegészítő kormányrendeletben – 479/2016. kormányrendeletben – előírtakkal együttesen kell figyelembe venniük.
Ha az egyszeres könyvvitel lényegét nagyon röviden szeretnénk összefoglalni, akkor a pénzforgalmi szemléletű elszámolást kellene kiemelnünk, azaz azt, hogy csak a pénzeszközök változásait rögzíti: a bevételek közé csak a ténylegesen befolyt, a kiadások (költségek) közé csak a ténylegesen kifizetett tételeket kell bejegyezni. Minden „más” gazdasági esemény (pénzügyi rendezéséig) a részletező nyilvántartásokban szerepel.
Az egyéni vállalkozókkal kapcsolatos könyvvezetési szabályokat azonban a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) írja elő: e szabályok lényege is a pénzforgalmi szemlélet.
Az egyéni vállalkozóknak az Szt. hivatkozott szakaszához csak annyi köze van, hogy bár ők nem tartoznak a számviteli törvény hatálya alá, az szja-törvény az általa előírt nyilvántartások kapcsán mégis utal e jogszabályra, amikor előírja: „A naplófőkönyv tartalmát a számvitelről szóló törvénynek az egyszeres könyvvitelt vezető vállalkozókra irányadó rendelkezései szerint kell megállapítani.”
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy milyen rendelkezésekre kell figyelnie az egyéni vállalkozónak a nyilvántartásai során!
Hozzászólások (0)