hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyéni vállalkozók átalányadózása 2022-től – példákkal

  • Lepsényi Mária adószakértő
1

2022-től az átalányadózó egyéni vállalkozók bevételi értékhatára – az őstermelőkhöz hasonlóan – az éves minimálbértől függ. Az adott évi vállalkozói bevételnél – a választott adózási módtól függetlenül – minden olyan bevételt figyelembe kell venni, amelyet a magánszemély az egyéni vállalkozói tevékenységére tekintettel szerez, így beleértendő a katásként szerzett bevétel is.

A megelőző évi bevételnél az előző évi, míg a tárgyévi bevételnél a tárgyévi minimálbért kell viszonyítási alapnak tekinteni az átalányadózás választásakor.

Az adott évi vállalkozói bevétel meghatározásánál a választott adózási módtól függetlenül minden olyan bevételt figyelembe kell venni, amelyet a magánszemély az egyéni vállalkozói tevékenységére tekintettel szerez. Így a bevételbe beleértendő a kisadózóként megszerzett, a bevételi nyilvántartásban feltüntetett bevétel is, még akkor is, ha a kisadózó azután 40 százalékos adó fizetésére volt köteles.

A fentiek alapján például az a kisadózó, akinek a 2021. évi éves minimálbér tízszeresét meghaladó katás bevétele volt 2022-ben, nem választhatja a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) szerinti átalányadózást.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan változott a bevételi értékhatár és a költséghányadok!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
fendermania

A cikk véleményem szerint téves információt tartalmaz. Az szja törvény 50. § (9) bekezdése szerint az 50. § alkalmazásában (ez a paragrafus foglalkozik a bevételi értékhatárokkal) egyéni vállalkozói bevételnek az adóévben e törvény rendelkezései szerint megszerzett vállalkozói bevétel minősül. Tehát ellentétben a cikkben megfogalmazottakkal, a katából az átalányadózásra történő áttéréskor nem kell figyelemmel lenni a katás adóéve bevételére. Ez egyértelműsíti a 2015. évtől hatályba léptetett 50. § (9) bekezdéséhez fűzött jogalkotói indoklás, miszerint: "ponotsító rendelkezés amely egyértelművé teszi, hogy az átalányadózás választásakor az Szja tv. hatálya alatt megszerzett vállalkozói bevételt kell egyéni vállalkozói bevételnek tekinteni."

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink