adozona.hu
Egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése – mutatjuk, mire figyeljen
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Egyeni_vallalkozoi_tevekenyseg_szuneteltete_0OHQFP
Egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése – mutatjuk, mire figyeljen
Az egyéni vállalkozás bármikor szüneteltethető. Ehhez viszont szigorú bejelentési szabályoknak kell eleget tenni azoknak, akik ezt igénybe szeretnék venni, illetve a szüneteltetés időtartama sem lehet végtelen. Cikkünk összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetéséről, és az ezzel kapcsolatos kötelezettségek teljesítéséről.
Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény (Evct.) 18. §-a alapján az egyéni vállalkozók nyilvántartásában szereplő egyéni vállalkozó a tevékenységét legalább 1 hónapig, de legfeljebb 2 évig szüneteltetheti. (2021. július elsejétől a szünetelés időtartama 2 évről 3 évre fog emelkedni!) A 2020. március 30-a után megtett, az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelésére vonatkozó bejelentés esetén az 1 hónapos minimális időtartamra vonatkozó szabályt 2020. december 31-éig nem kell alkalmazni (a veszélyhelyzet idején egyes egyéni vállalkozói tevékenységek folytatása biztosításáról szóló 131/2020. (IV. 17.) Korm. rendelet 2. §, és a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő átmeneti szabályokról és a járványügyi készültségről szóló 2020. évi LVIII. törvény 55. §).
Rendelje meg most 15% kiadói kedvezménnyel az Adó 2021 különszámot! Megjelent a HVG szokásos Adó különszáma, ezúttal 11 adótörvénnyel, bennük kiemelve a 2020-as évközi, a 2021. január 1-jei, illetve az azt követő változásokkal. A kommentárokat – amelyek részletezik a helyi adó, az illetékek és a számvitel módosításait is – Andersen Consulting adótanácsadó cég munkatársainak és más adószakértőknek a közreműködésével ismertetjük. Részletek >> |
Ha az egyéni vállalkozó 2017. január 1-jét megelőzően kezdte el szüneteltetni a tevékenységét, akkor esetében a szünetelés maximális időtartama nem két év, hanem öt év. Az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetését és a szüneteltetés végén a tevékenység folytatását be kell jelenteni, ezt a bejelentést – elektronikus úton – 2020. június 30-ig a fővárosi, megyei kormányhivatal járási, (fővárosi kerületi) hivatalánál kellett megtenni, 2020. július 1-je után pedig a NAV-hoz kell bejelenteni, mert ettől az időponttól a NAV vezeti az egyéni vállalkozói nyilvántartást. A szüneteltetés első napja a bejelentést követő nap.
Amennyiben az egyéni vállalkozó nem jelenti be az egyéni vállalkozói tevékenység folytatását a rávonatkozó határidő letelte előtt, akkor a magánszemély egyéni vállalkozói jogállása megszűnik.
Aki pl. a tevékenységét 2019. január elsejétől folyamatosan szüneteltette és a tevékenységét nem kezdte el folytatni 2020. december 31-éig, annak az egyéni vállalkozói jogállása 2020. december 31-én megszűnt, így a bevallását az egyéni vállalkozói tevékenységüket megszűntetőkre vonatkozó szabályok szerint be kell adnia.
Az ügyvéd, az egyéni szabadalmi ügyvivő, a közjegyző a tevékenységét, szolgálatát a jogállását szabályozó külön törvény előírásai szerint szüneteltetheti. Az állat-egészségügyi szolgáltató a tevékenységét a Magyar Állatorvosi Kamara engedélyével szüneteltetheti.
A tevékenységét az adóév utolsó napján szüneteltető egyéni vállalkozónak a szüneteltetés megkezdése adóévéről a szüneteltetés megkezdését megelőző nappal megállapított (szja, szocho) kötelezettségeiről a 20SZJA számú bevallásban kell számot adnia.
Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja mikor van a bevallási határidő, és milyen kötelezettségeknek kell eleget tennie egy szüneteltető egyéni vállalkozóknak!
Hozzászólások (0)