adozona.hu
Egyéni vállalkozói bankszámláról átutalható-e saját számlára a pénz?
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Egyeni_vallalkozoi_bankszamlarol_atutalhato_QEW8MV
Egyéni vállalkozói bankszámláról átutalható-e saját számlára a pénz?
Egyéni vállalkozónak jelentős összeg van a bankszámláján. Ha leadózza az összes pénzét, a bankszámlán lévő összeget átutalhatja-e a saját bankszámlájára? Olvasónk kérdésére Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszolt.
A pénztárkönyv lényege, hogy a könyvelést a pénzforgalom alapján számoljuk el és rögzítjük a pénzforgalmi nyilvántartásban, a pénztárkönyvben. Sajnos azonban az elmúlt negyedszázadban olyan sokrétűvé vált az adószabályozás, hogy ennyi már nem elég. Számtalan nyilvántartás szükséges a vállalkozás számára, amely szabályait az szja törvény 5. számú mellékletében ismerhetjük meg, ezek alapján már nem csak a pénzforgalmilag rendezett tételek, amelyek az alapnyilvántartásokban szerepelnek, szerepelhetnek – hívta fel a figyelmet Juhász Tibor.
Az egyéni vállalkozói jövedelem két részből tevődhet össze, egyrészt a jövedelemkivét, ami járulékalapot képező jövedelem és az összevonandó jövedelem része az szja törvény 16. §-a alapján, másrészt a különadózó vállalkozói személyi jövedelemadó adókötelezettséget kell megállapítani az szja törvény 49/A–C §-ok szabályai szerint.
Lényeges az egyéni vállalkozónál, hogy – ellentétében a társas vállalkozásokkal, nem érintve a tartalékolás és a tárgyévi eszköz beszerzés nettó értékének csökkentési lehetőségeit –, nincs módja a megtermelt eredmény saját elhatározás alapján való osztalék adózás kvázi elhatárolására, azaz a kivételeket nem érintve, abban az évben adózik, amelyik évben keletkezett.
Miután – többször nem érintem, emlékeztetek a kivételekre – abban az évben adózik, amikor keletkezett, így az adóév végén a pénztárkönyvben le is kell könyvelni a vállalkozó osztalék-kivételét, illetve a vállalkozói kivéteket, a kivét alkalmával, előbbit akkor is, ha a bankszámláról, vagy inkább a pénzeszközöket a helyes fogalom, nem érintette és a részletező nyilvántartásokba, esetünkben a kötelezettségek nyilvántartásba kell átvezetni.
Ebből az a válasz, hogy a bankszámláról azt az összeget lehet a vállalkozónak kifizetni, ami a hivatkozott szja törvény 49/A–C §-ai szerint nettó összegben a vállalkozót megilleti. A bankszámlán található pénzösszeg automatikusan nem jelent minden időpontban feltétlen adózott jövedelmet, különösen nem évközben.
Hozzászólások (0)