hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyéni vállalkozói bankszámláról átutalható-e saját számlára a pénz?

  • adozona.hu

Egyéni vállalkozónak jelentős összeg van a bankszámláján. Ha leadózza az összes pénzét, a bankszámlán lévő összeget átutalhatja-e a saját bankszámlájára? Olvasónk kérdésére Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszolt.

A pénztárkönyv lényege, hogy a könyvelést a pénzforgalom alapján számoljuk el és rögzítjük a pénzforgalmi nyilvántartásban, a pénztárkönyvben. Sajnos azonban az elmúlt negyedszázadban olyan sokrétűvé vált az adószabályozás, hogy ennyi már nem elég. Számtalan nyilvántartás szükséges a vállalkozás számára, amely szabályait az szja törvény 5. számú mellékletében ismerhetjük meg, ezek alapján már nem csak a pénzforgalmilag rendezett tételek, amelyek az alapnyilvántartásokban szerepelnek, szerepelhetnek – hívta fel a figyelmet Juhász Tibor.

Az egyéni vállalkozói jövedelem két részből tevődhet össze, egyrészt a jövedelemkivét, ami járulékalapot képező jövedelem és az összevonandó jövedelem része az szja törvény 16. §-a alapján, másrészt a különadózó vállalkozói személyi jövedelemadó adókötelezettséget kell megállapítani az szja törvény 49/A–C §-ok szabályai szerint.

Lényeges az egyéni vállalkozónál, hogy – ellentétében a társas vállalkozásokkal, nem érintve a tartalékolás és a tárgyévi eszköz beszerzés nettó értékének csökkentési lehetőségeit –, nincs módja a megtermelt eredmény saját elhatározás alapján való osztalék adózás kvázi elhatárolására, azaz a kivételeket nem érintve, abban az évben adózik, amelyik évben keletkezett.

Miután – többször nem érintem, emlékeztetek a kivételekre – abban az évben adózik, amikor keletkezett, így az adóév végén a pénztárkönyvben le is kell könyvelni a vállalkozó osztalék-kivételét, illetve a vállalkozói kivéteket, a kivét alkalmával, előbbit akkor is, ha a bankszámláról, vagy inkább a pénzeszközöket a helyes fogalom, nem érintette és a részletező nyilvántartásokba, esetünkben a kötelezettségek nyilvántartásba kell átvezetni.

Ebből az a válasz, hogy a bankszámláról azt az összeget lehet a vállalkozónak kifizetni, ami a hivatkozott szja törvény 49/A–C §-ai szerint nettó összegben a vállalkozót megilleti. A bankszámlán található pénzösszeg automatikusan nem jelent minden időpontban feltétlen adózott jövedelmet, különösen nem évközben.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink