hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyéni vállalkozó érvényesíthet-e kisvállalkozói kedvezményt nyílt végű lízingbe vett autó után?

  • adozona.hu

Egyéni vállalkozó ügyfelünk 2017-ben nyílt végű pénzügyi lízing keretében személygépkocsit vásárolt. Jelenleg jogkövetési vizsgálat alatt áll a 2017. évi adóbevallása, mivel az akkori könyvelő kisvállalkozói kedvezményt érvényesített gépkocsira, illetve a nettó értéket osztalékalap-csökkentő tételként beállította – írta olvasónk. Jogos a NAV eljárása vagy sem? Olvasói kérdésre Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: egyéni vállalkozó ügyfelünk 2017-ben nyílt végű pénzügyi lízing keretében személygépkocsit vásárolt. Jelenleg jogkövetési vizsgálat alatt áll a 2017. évi adóbevallása, mivel az akkori könyvelő kisvállalkozói kedvezményt érvényesített gépkocsira, illetve a nettó értéket osztalékalap-csökkentő tételként beállította. Az adóhivatal nem akarja elfogadni sem kisvállalkozói kedvezményként, sem osztalékalap-csökkentő tételként az eszközt, mert az nem saját tulajdon. Véleményünk szerint nem jogos a hivatal ezen megállapítása. A kapcsolódó jogszabályokat átolvasva nem látjuk akadályát a két kedvezmény együttes alkalmazásának, annak ellenére sem, hogy nem saját tulajdonról van szó. Linkelek egy 2022-es kérdést, ahol Önök is elszámolhatónak ítélték meg a személygépkocsit: [LINK] Kérem állásfoglalásukat!

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Elöljáróban azt meg kell állaptani, hogy a nyílt végű lízing keretében használatba vett személygépkocsi, sőt bármely más eszköz mint nem saját tulajdonú tárgyi eszköz, nem vonható értékcsökkenési leírás alá a vállalkozói szja rendszerében. Ezen eszközökről nem is lehet egyéni tárgyieszköz-nyilvántartást vezetni, vagyis tulajdonképpen nem a vállalkozás eszközei.

Az Adózóna „Egyéni vállalkozók adózása, számvitele” című kiadványa 10 százalék kiadói kedvezménnyel itt vásárolható meg.

Az osztalékalap valóban csökkenthető a tárgyévben beszerzett tárgyi eszközök tárgyévi értékcsökkenést meghaladó beszerzési értékével. Valóban a csökkentésre lehetőség van akkor is, ha olyan személygépkocsit szerez be a vállalkozó, mely után a cégautóadót 4 évig megfizetik.

De az egyéni vállalkozó az szja-törvény 5. számú mellékletének 3. alpontja értelmében az egyéni vállalkozó tárgyi eszközként csakis a saját tulajdonú eszközöket tarthatja nyilván. Más tulajdonában lévő eszközre értékcsökkenést csakis akkor jogosult elszámolni, ha a részletre vétel esetén a tulajdont legkésőbb az utolsó részlet megfizetésével bizonyosan megszerzi.

Nyílt végű lízingbe vett eszköznél az értékcsökkenés elszámolása kizárt, így az eszközre az osztalékalap-csökkentést sem lehet figyelembe venni.

Ami a kisvállalkozói kedvezményt illeti: ezen kedvezményt kizárólag üzemi célú tárgyi eszközzel kapcsolatos beruházási költségekre lehet figyelembe venni. Való igaz: olyan személygépkocsik esetében, mely után 4 évig megfizetik a cégautóadót szintén figyelembe lehet venni a kedvezményt.

Viszont beruházási költség csakis olyan kiadás lehet, mely a tárgyi eszköz üzembe helyezése érdekében merülnek fel, s melyeket az előírt tárgyi eszköz nyilvántartásban is feltüntet a vállalkozó.

Nyílt végű lízing esetében, a kifizetett lízingdíjakat nem tekinthetjük olyan kiadásoknak melyek az eszköz üzembe helyezése érdekében merülnének fel.

Az szja-törvény rendszerében a nyílt végű lízing keretében használatba vett eszközök után fizetett lízingdíjak megítélése inkább a bérleti díjakhoz hasonlítható. Azok tehát nem beruházási költségek, így a fenti kedvezmények sajnos véleményem szerint sem érvényesíthetőek, még akkor sem ha utóbb ténylegesen megtörténik a tulajdonszerzés.

Más lenne a helyzet azonban, ha a személygépkocsit nem nyílt végű lízing keretében használná, hanem vagy egy összegben megvette volna, vagy akár részletfizetéses konstrukcióban vásárolná meg. Ezen esetekben már az eszköz valóban a vállalkozó nyilvántartásában szereplő tárgyi eszköz lenne, s a fenti feltételek mellet a kedvezmény érvényesíthető lenne.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink