adozona.hu
Egyéni vállalkozó eszközvásárlása, a fejlesztési tartalék feloldása
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Egyeni_vallalkozo_eszkozvasarlasa_a_fejlesz_YCMLYV
Egyéni vállalkozó eszközvásárlása, a fejlesztési tartalék feloldása
Szja szerint adózó egyéni vállalkozó 2020-ban nettó 5 millió forint értékben kizárólag üzemi célú tárgyi eszközt vásárolt részletfizetésre, melynek utolsó részlete 2024-ben esedékes. A részletfizetést 2021-ben kezdi meg, 2020-ban nem történt részkiegyenlítés. 2020-ban üzembe helyezte, rendeltetésszerűen használatba vette a gépet. 2020-ban az előző években képzett fejlesztési tartalékot fel lehet oldani erre a gépre így, hogy annak vételára 2020-ban nem lett kifizetve? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
A felvetett kérdéssel összefüggésben az szja-törvény 49/B paragrafusának (16) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a fejlesztési tartalékként nyilvántartott összeg annyiban és akkor vezethető ki a nyilvántartásból, ha az egyéni vállalkozó a nyilvántartásba vétel évében és az azt követő három adóév során általa kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszköz nem ingyenes megszerzése vagy előállítása érdekében – alapnyilvántartásában, valamint egyedi beruházási és felújítási költségnyilvántartásában rögzített – beruházási, felújítási kiadás(oka)t teljesít.
Az szja-törvény 11. számú mellékletének II. fejezetének 2. c) pontja szerint az értékcsökkenési leírás alapja a beruházási költség, az üzembe helyezésig felmerült következő kiadások nyilvántartásba vétele alapján: a tárgyi eszköz, a nem anyagi javak beszerzési ára, saját előállítás esetén pedig az anyagkiadások és a mások által végzett munka számlával/számlákkal igazolt összege. Az értékcsökkenési leírás alapjának számbavétele során a vonatkozó számlában (okmányban) szereplő és levonható áfa összegét figyelmen kívül kell hagyni. A le nem vonható áfa az értékcsökkenési leírás alapjába beszámít.
A 11. számú melléklet II. fejezetének 2. j) pontja szerint tárgyi eszköz, nem anyagi javak 1996. december 31-ét követő részletfizetéssel történő vásárlása esetén – amennyiben a szerződés szerint a vevő legkésőbb az utolsó részlet törlesztésével vagy azt követően egy meghatározott időtartamon belül tulajdonossá válik –, a vevő egyéni vállalkozó a tárgyi eszköz, nem anyagi javak beszerzési árának egészére alkalmazhatja az e melléklet szerinti értékcsökkenési leírást, függetlenül a vételár kiegyenlítésének módjától. A részletfizetéshez kapcsolódó kamat nem része a beszerzési árnak, a kifizetés évében költségként elszámolható.
A 11. számú melléklet II. fejezetének 2. o) pontja szerint a tárgyi eszköz üzembe helyezésének (rendeltetésszerű használatba vételének) – az üzembe helyezés elmaradása esetén kiselejtezésének, elidegenítésének vagy a nyilvántartásból bármely más ok miatt történő kivezetésének – időpontjában elszámolt értékcsökkenési leírásnak kell tekinteni – és az egyedi részletező nyilvántartásban is ennek megfelelően kell rögzíteni – a tárgyi eszköz megszerzése vagy előállítása érdekében teljesített beruházási kiadásnak megfelelően a fejlesztési tartalék-nyilvántartásból kivezetett összeget.
Szakértőnk álláspontja szerint mindezek alapján a kérdésben vázolt esetben a fejlesztési tartalék kivezetésének nincs meg a feltétele, mivel nem volt kiadás.
Hozzászólások (0)