adozona.hu
Egyéni vállalkozó által használt gépjármű költségelszámolása
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Egyeni_vallalkozo_altal_hasznalt_gepjarmu_k_UMGJAI
Egyéni vállalkozó által használt gépjármű költségelszámolása
Egyéni vállalkozó 2024-ben indította a vállalkozását, tételes költségelszámolással. Hogyan számolhatja el a 2023-ban magánszemélyként vásárolt gépjárműve használatának költségeit? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.
Olvasónk kérdése:
Egyéni vállalkozó 2024-ben indította a vállalkozását, tételes költségelszámolással. 2023-ban vásárolt magánszemélyként egy Ford FCD Transit, N1 gépjárművet, amelynek saját tömeg 2113 kilogramm, együttes össztömege 3100 kilogramm, az ülések száma vezetővel együtt 3. Költséget – üzemanyagköltséget, autópályamatrica-díjat, javítási költséget – szeretne elszámolni. Ez az autó személygépkocsinak minősül vagy teherautónak minősül, mert 3100 kilogramm össztömegű, de 3 személy utazhat benne. Kell-e cégautóadót fizetni utána? Elszámolhat-e költséget úgy, hogy nem egyéni vállalkozóként vásárolta az autót? Menetlevelet és útnyilvántartást kell-e vezetnie? Egyszóval hogyan tud szabályosan költséget elszámolni az autó után?
Szakértőnk válasza:
Cégautóadót nem kell fizetni, mivel 2500 kilogrammot meghaladó megengedett együttes tömegű gépjárműről (nem személygépkocsiról) van szó.
A költségek elszámolására vonatkozó irányadó szabályok a szja-törvény 11. számú mellékletének III., a járművek költsége fejezetének értelmében a következők:
A) Ha az egyéni vállalkozó a járművet kizárólag üzleti célra használja, és ezt az üzleti nyilvántartásai (útnyilvántartás/menetlevél) egyértelműen alátámasztják, továbbá, ha a jármű beszerzése a tevékenység folytatása előtt legfeljebb három évvel korábban történt, a tevékenység kezdő évében megkezdhető a jármú értékcsökkenési leírása.
Kizárólag üzleti célú használat esetén elszámolható az üzemanyag-felhasználás, továbbá számlával (bizonylattal) történő igazolás alapján a jármű fenntartásának, javításának és felújításának költsége.
Üzemanyag-felhasználás címén
a) vagy az üzemanyag-fogyasztási norma és a NAV által közzétett üzemanyagár,
b) vagy a számlával (számlákkal) igazolt üzemanyag-vásárlás vehető figyelembe,
azonban a számla alapján figyelembe vett üzemanyag nem lehet több, mint az üzemanyag-fogyasztási normával számított mennyiség.
Az egyéni vállalkozó az év egy negyedévén belül a negyedév első napján választott üzemanyag-felhasználással összefüggő költségelszámolási módszertől – ideértve a választott üzemanyag-fogyasztási normát is – nem térhet el. Nem alkalmazható az a) pont rendelkezése, ha az egyéni vállalkozó az áfatörvény szabályai szerint az üzemanyag általános forgalmi adóját levonásba helyezi.
B) Ha a jármű használata nem kizárólag üzleti célú, akkor átalányban érvényesíthető értékcsökkenési leírás a következők szerint:
A nem kizárólag üzemi célt szolgáló saját tulajdonú gép, berendezés, felszerelés esetében átalányban számolható el értékcsökkenési leírás olyan nyilvántartás vezetése mellett, amely a nem kizárólagosan üzemi célt szolgáló említett tárgyi eszköz azonosításra alkalmas megnevezését, beszerzési (előállítási) árát mint nyilvántartási értéket, továbbá a beszerzés (előállítás) és a használatbavétel időpontját tartalmazza. Az átalány összege több ilyen eszköz használata mellett is legfeljebb az éves bevétel 1 százalékáig, ezen belül is az említett nyilvántartásban szereplő eszköz(ök) nyilvántartási értékének legfeljebb 50 százalékáig terjedhet. Egy adott, nem kizárólagosan üzemi célt szolgáló eszköz értéke alapján csak egy ízben, a használatbavétel évében vehető figyelembe ez az átalány.
Nem kizárólag üzleti célú használat esetén az üzemanyag-felhasználás, továbbá számlával (bizonylattal) történő igazolás alapján a jármű fenntartásának, javításának és felújításának költsége az útnyilvántartás/menetlevél szerinti üzemi használattal arányosan az A) pontban leírtak figyelembevételével számolható el.
Hozzászólások (0)