hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyéni vállalkozásba bevitt gépjármű költségeinek elszámolása

  • adozona.hu

Magánszemélyként vásárolt teherautó különböző költségeit hogyan számolhatja el az egyéni vállalkozó? Olvasónk kérdéseire Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Egy alanyi adómentes egyéni vállalkozó januárban kezdte tevékenységét katásként, majd 07. 01-jétől kilépett a katából és főállású szja-s vállalkozóként működik. Januárban vett egy tehergépjárművet a vállalkozási tevékenységéhez (fuvarozás); az adásvételi szerződésen a vállalkozó adatait a „Természetes személy” rovatba írták be adószám feltüntetése nélkül. Ehhez kapcsolódóan a kérdéseim a következők:

♦ Mitől függ az, hogy egy gépjármű az egyéni vállalkozásban nyilvántartott tárgyi eszköz lehessen? Számlát nem kapott, csak adásvételi szerződést, de tudomásom szerint a forgalmi engedélyben minden esetben a magánszemély adatai szerepelnek, akkor is, ha az az egyéni vállalkozásban van. Esetleg ez esetben kellene egy másik adásvételi szerződés a magánszemély és egyéni vállalkozó között akkor is, ha ugyanaz a személy? Vagy az is befolyásolhatja a dolgot, hogy költség van rá elszámolva a vállalkozásban? Mert tudomásom szerint csak akkor lehet rá költséget elszámolni, ha a vállalkozásban van a gépjármű.

♦ Abban az esetben, ha a magánszemély tulajdonában van a gépjármű, ingyenesen bérelheti-e magától mint egyéni vállalkozó a költség elszámolhatósága miatt?

♦ Ha a vállalkozás megszűnik, tudomásom szerint 2 lehetősége van a vállalkozás tulajdonában lévő tárgyi eszközzel: értékesíti megszűnés előtt (alanyi adómentesként is áfásan) számlakiállítással; vagy megszűnés után bevételként leadózza a tárgyi eszköz piaci alapján az szja-bevallás készítéskor. Ekkor is van áfafizetési kötelezettsége?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Az egyéni vállalkozás és a természetes személy vagyona és jogalanyisága nem különül el. Tehát az egyéni vállalkozó minden szempontból ugyanazon adóalany mint maga a természetes személy.

Önmagával nem szerződhet, önmagát nem alkalmazhatja, önmagától nem vásárolhat és nem bérelhet.

Az egyéni vállalkozó jogosult a tevékenységével közvetlenül összefüggő költségek, így az értékcsökkenési leírás elszámolására.

Az egyéni vállalkozó a kizárólag vállalkozási célból használt tárgyi eszközök után értékcsökkenési leírást számol el. Ezzel kapcsolatban a tárgyi eszközről vezeti a tárgyi eszköz nyilvántartó kartont. Ezzel deklarálja azt, hogy úgymond az adott eszközt bevitte a vállalkozásába.

Az egyéni vállalkozó a megszűnéskor az általa tulajdonolt kis értékű vagyis 200 ezer forint beszerzési ár alatti eszköz leltári értékét köteles bevételként elszámolni.

Ha ennél nagyobb értékű volt a jármű beszerzése, akkor azt nem kell a megszűnéskor bevételként elszámolni. 

A vállalkozói osztalékalapot a megszűnéskor azonban növelnie kell, de csak akkor, ha a járműbeszerzés évében, a jármű értékcsökkenéssel csökkentett beszerzési árával csökkentette a vállalkozói osztalékalapját.

Ebben az esetben ezen összeg 100 százalékával kell növelni az osztalékalapot ha a megszűnés az osztalékalap csökkentés évétől számított 1 éven belül történt

Ha a megszűnés az osztalékalap csökkentés évét követő 1 éven túl, de 2 éven belül történt, akkor a csökkentés 66 százalékával kell növelni az osztalékalapot

Ha a megszűnés az osztalékalap csökkentés évét követő 2 éven túl, de 3 éven belül történt, akkor a csökkentés 33 százalékával kell növelni az osztalékalapot.

3 éven túli megszűnés esetén nincs osztalékalap-növelés.

Ha a gépjárművet eladja, s az kizárólag vállalkozási célt szolgált, akkor ezen bevétele vállalkozói bevételnek minősül és vállalkozói szja-alapot képez.

Áfa: Ha az adóalany megszünteti tevékenységét és olyan eszközt tart tulajdonában, mellyel kapcsolatban a beszerzéskor áfalevonási joga állt fenn, akkor a megszűnés napjával áfafizetési kötelezettsége fog keletkezni ezen eszközzel kapcsolatban. Mivel azonban a kérdésben szereplő vállalkozó alanyi áfamentességben részesül, s a vételnél az eladó nem számított fel áfát, így adólevonási joga nem állt fenn, áfát fizetnie megszűnéskor nem kell ezen eszköz miatt.

Ha azonban értékesíti a gazdasági tevékenységébe bevont, azt szolgáló tárgyi eszközt, akkor azt csakis áfásan – 27 százalék áfamértékkel – teheti meg, tekintettel arra, hogy alanyi áfamentes adóalany tárgyi eszköz értékesítés esetén nem járhat el alanyi áfamentes minőségben.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink