hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás szerinti adózás a gyakorlatban

  • Lepsényi Mária adószakértő
1

Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) olyan adózási forma, amelyet egyes meghatározott foglalkozások művelői választhatnak – főként a művészet, média és sport területén –, ha van olyan bevételük is, amely után az általános szabályok szerint fizetik meg a közterheket.

Az ekhót választó magánszemély önadózóként az adóévről szóló személyijövedelemadó-bevallásában tünteti fel az ekhoalapként figyelembe vett bevételét, és az abból levont ekho összegét. Ezt megteheti a NAV közreműködése nélkül elkészített bevallás benyújtásával vagy a NAV által összeállított bevallási tervezettel.

Az ekho választása munkaviszony keretében

Az ekho választására jogosító tevékenységet munkaviszonyban folytató magánszemély is alkalmazhatja a tevékenysége ellenértékeként fizetett bevételre.

Ekho témakörben további írásokat az Adózóna oldalán itt olvashat.

Ebben az esetben a munkáltató a tevékenység adott havi ellenértékeként kifizetett összegnek csak a hónap első napján érvényes havi minimálbért meghaladó részére veheti figyelembe a magánszemély ekho választására vonatkozó nyilatkozatát, kivéve, ha

  • a magánszemélynek a vele fennálló más jogviszonyában legalább a hónap első napján érvényes havi minimálbér alapulvételével a közteherviselési kötelezettség teljesítése az általános szabályok szerint megtörtént;
  • a magánszemély igazolja, hogy az adott hónapban egyébként már szerzett legalább az adóév első napján érvényes havi minimálbérnek megfelelő olyan jövedelmet, amely után a közteherviselési kötelezettség teljesítése az általános szabályok szerint megtörtént; vagy
  • a magánszemély nyugdíjas [Ekho törvény 3. § (7) bekezdés].

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mit érdemes még tudni a munkaviszony keretében választott ekhózásról, illetve a felhasználási szerződés esetében alkalmazott ekhóról!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Miért ne adhatna a magánszemély EKHO alkalmazására vonatkozó nyilatkozatot a megbízójának/munkáltatójának, miközben táppénzen van? A táppénzét ettől még SZJA-val kell számfejteni, hiszen a táppénz nem ellenérték, hanem ellátás.

Szívesen olvastam volna a másodállású EKHO gyakorlati tapasztalatairól, ahol már nincs szükség az általános szabályok szerinti jövedelemre.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink