adozona.hu
Családi gazdaságok: így kell kiszámítani a tagok jövedelmét
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Csaladi_gazdasagok_igy_kell_kiszamitani_a_t_HVDAE3
Családi gazdaságok: így kell kiszámítani a tagok jövedelmét
A családi gazdaság tagjainak jövedelme az adóév utolsó napján meglévő létszám alapján állapítható meg, ezért is érdemes a legfontosabb tudnivalókat már most áttekinteni. Gyakori eset, hogy a családi gazdaság létszámát bővítik a kedvezőbb adózási feltételek miatt.
A családi gazdaságokra és őstermelőkre vonatkozó szabályozás megújításával egyszerűsítené a kormány a mezőgazdasági termelők adózási környezetét, és növelné az adómentességi értékhatárokat – adta hírül nemrégiben honlapján az agrárkamara. A közös őstermelői tevékenység és a jelenlegi családi gazdaság működési formáinak összevonásával új működési formaként szeretnék bevezetni az őstermelők családi gazdaságának intézményét.
A javasolt módosítások előbb-utóbb megjelennek az Országgyűlés honlapján is, így mód lesz arra, hogy a változásokra az őstermelők időben felkészüljenek. Ennek azért is jelentősége lesz, mivel az új szabályok ismeretében nem mindegy, hogy az őstermelő 2020 vonatkozásában milyen gazdasági döntéseket hoz az adóév vége előtt.
A 2020. adóévet illetően viszont még a régi szabályok szerint kell lezárni. A családi gazdaság tagjainak jövedelme az adóév utolsó napján meglévő létszám alapján állapítható meg, ezért érdemes a legfontosabb tudnivalókat áttekinteni. Gyakori eset, hogy a családi gazdaság létszámát bővítik a kedvezőbb adózási feltételek miatt.
A személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény 6. számú melléklet III. fejezetének e) pontja szerint a családi gazdálkodó és a családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtagjai az őstermelői bevételükből a közös őstermelői igazolvány alapján gazdálkodó őstermelőkre vonatkozó szabályok figyelembevételével kötelesek megállapítani a jövedelmüket. Ez azt jelenti, hogy az őstermelői tevékenységből származó bevétel és az annak megszerzése érdekében felmerült kiadás összegét el kell osztani a családi gazdaságban közreműködő – a családi gazdálkodót is beleértve – tagok számával, és ebből kiindulva kell megállapítani családtagonként a jövedelmet.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben példákon keresztül szemléltetjük, mire kell ügyelniük a családi gazdaságok vezetőinek, hogy a minden tag számára a legkedvezőbb adózási lehetőséggel élhessenek!
Hozzászólások (0)