hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Családi gazdálkodók, őstermelők: ezt kell tudni a feles bérletről

  • Surányi Imréné okleveles közgazda
1

Érvényesíthetők-e az adómentességi szabályok a feles bérletnél? Milyen adóelőírások vonatkoznak a bérbeadóra és a bérlőre? Összefoglaltuk.

Számos családi gazdálkodó, őstermelő nem a saját tulajdonú földjén, hanem úgynevezett feles bérlet keretében művelt szántóföldön gazdálkodik úgy, hogy bérleti díjként a földön megtermelt termény egy részét adja át a föld tulajdonosának. Az érintettek adózására vonatkozó előírások helyes értelmezése érdekében megkérdeztük a Nemzetgazdasági Minisztérium illetékes szakterületét. Cikkünk a Földművelésügyi Minisztérium Agrárközgazdasági Főosztályával is egyeztetett tájékoztatást ismerteti.

A feles bérlet fogalma

A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló 2013. évi CCXII. törvény (Fétv.) 66. §-a értelmében a feles bérleti szerződés alapján a feles bérlő meghatározott föld időleges használatára és hasznainak szedésére jogosult, és köteles ennek fejében a megtermelt termény felét vagy más hányadát a használatba adónak természetben átadni.

A bérbeadó jogállása

Kérdés, hogy a föld tulajdonosának egyéni vállalkozóvá vagy őstermelővé kell-e válnia a bérbeadás miatt.

A szja törvény nem tiltja, de erre vonatkozó kötelezettséget nem ír elő. A földet bérbeadó tulajdonosnak – a bérbeadás okán – nem kötelező egyéni vállalkozóvá vagy őstermelővé válnia, a bérbeadás akár magánszemélyként (magánszemélyi minőségben) is végezhető.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja: hogyan kell adót fizetnie a bérbaadónakés a bérlőnek!
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
A.Dani

A szerzési érték meghatározásával nem értek egyet.
A fentiek alapján a feles bérleti szerződés is haszonbérleti szerződésnek minősül. A haszonbérlet során a felek megegyezhetnek úgy, hogy nem pénzben, hanem terményben számolnak el egymással. A feles bérlet esetén is ez történik, csak itt nem tudjuk előre a termény mennyiségét csak az arányát. Ilyen esetben két külön ügyletről beszélünk (legalábbis az eddigi gyakorlat és állásfoglalások szerint). Egyszer egy bérleti díj kötelezettségről, követelésről, és másrészt egy terményértékesítésről. Szerintem a feles bérlőnek az általa át adott terményt ki kell számláznia a bérbeadó felé. Ebbe a számlakövetelésbe tudja be a bérleti díj kötelezettségét. A kérdés csak az, hogy milyen értéken számlázza ki a terményt. Erre legjobb, ha a szerződésben már kitérnek (ugyan úgy, mint az eddigi gyakorlatba pl.: a termény ” X” időpontba lévő tőzsdei ára). Ha ezt nem teszik, akkor viszont az Áfa-tv. ingyenes átengedés szabályait alkalmazniuk kell. A bérbeadónak innentől megállapítható a termény szerzési értéke, amit az értékesítési árból levonhat és a különbözet (jövedelem) után adózik, mint egyéb önálló jövedelem.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink