hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkavégzés külföldön: hol adózik a jövedelem, illetve hol keletkezik biztosítási jogviszony?

  • adozona.hu

Egy magyar kft. belföldi utazási irodával olyan szerződést köt, amelyben arra vállalnak kötelezettséget, hogy a kft. alkalmazottai ciprusi, illetve egyiptomi szállodákban szórakoztató szolgáltatásokat fognak nyújtani. Hol adózik ebben az esetben a jövedelem, illetve hol keletkezik biztosítási jogviszony, milyen tényezőket kell ehhez megvizsgálni? Olvasói kérdésre Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: magyar kft. szintén belföldi utazási irodával köt szerződést, mely alapján animációs/szórakoztató szolgáltatást nyújt Cipruson és Egyiptomban szállodákban. A szolgáltató magyar kft. a nála munkaviszonyban álló 1–1 fő dolgozót küldi ki az adott országba, adóéven belül 5 egybefüggő hónapra (nem éri el a 183 napot), hogy a szolgáltatást biztosítsa. Az alkalmazottak magyar állampolgárok, magyar lakcímmel.

Kérdésem mindkét esetben (Ciprus, Egyiptom):
1. Hol fog adózni a jövedelem? Milyen minimálbért kell alkalmazni (küldő vagy fogadó ország)?
2. Hol keletkezik biztosítási jogviszony?
3. Kell-e valamilyen igazolást beszerezni a munkavégzéshez?
4. Be kell-e jelentkezni az adott országba adózásra a kft.-nek (tb-közterhek stb.)?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Külföldi munkavégzés nagyon összetett, ugyanis nemcsak a magyar előírásokat, hanem a fogadó ország belső szabályait és a nemzetközi egyezményeket is szükséges a gyakorlatban alkalmazni.

Olvassa el az Adózóna „A nap kérdése: külföldi kiküldetés napidíja milyen formában fizethető ki?”, „Ketyeg az óra! USA-beli részvényekből származó jövedelmek adózása: januártól új szabályok jönnek” és „Tiktokerek, youtuberek: beszéljünk az adózásról!” című írását!

1. Hol fog adózni a jövedelem? Milyen minimálbért kell alkalmazni (küldő vagy fogadó ország)?

Feltételezem – mivel a külföldi tartózkodás ideje nem éri el a 183 napot –, a magánszemélyek magyar illetőségűnek minősülnek a fogadó országban. Ezt kérem ellenőrizzék, mert ha mindkét országban illetőséggel bírnak, akkor az egyezmény 4. cikke alapján kell az illetőséget a személyes körülmények alapján meghatározni!

Ennek azért van jelentősége, mert mind a ciprusi, mind az egyiptomi egyezmény 15. cikke alapján a munkajövedelem a magánszemély illetősége országában adózik, kivéve, ha a munkát a fogadó országban végzik, és ott az egyezményben foglalt hármas feltétel nem teljesül. Mivel a magánszemélyek nem tartózkodnak a fogadó országban 183 napot, és feltehetően telephelye sem keletkezik a kft.-nek ott, akkor az egyezmény gazdasági munkáltatóra vonatkozó szabályát kell vizsgálni. Azaz, hogy a térítést nem a ciprusi, egyiptomi munkaadó nevében fizetik. Amennyiben ez a feltétel is fennáll Magyarország vonatkozásában, akkor a jövedelem után Magyarországon kell az adót fizetni. A leírtakból is látható, hogy a fogadó ország belső szabályain is múlik az adóztatás jogának eldöntése, ezért a fogadó országban kell utána járni, hogy ezt a rendelkezést ők miként értelmezik.

Cipruson az Uniós előírások szerint mind a magyar, mind a ciprusi előírásoknak meg kell felelni, tehát ha a ciprusi minimálbér magasabb, akkor a magánszemély részére azt ki kell fizetni. Egyiptomban az ott hatályos munkajogi előírásokat kell megvizsgálni, ehhez egy egyiptomi jogászt, vagy adótanácsadót célszerű megkérdezni.

2. Hol keletkezik biztosítási jogviszony?

A biztosítási jogviszony kiküldetés esetén Magyarországon fennmaradhat
. Ennek igazolására Ciprus A1 igazolást kérhet. Amennyiben a magyar kormányhivatal nem adja ki az A1 igazolást, mert a kiküldetés feltételei nem teljesülnek (gyakorlatilag lásd A1 kitöltési útmutatóban foglaltakat), akkor a magyar foglalkoztatónak Cipruson a munkavégzés helyén kell a biztosítási kötelezettséget teljesíteni.

Egyiptommal nincs tb-egyezmény, így a tb-kötelezettséget a magyar előírások szerint kell teljesíteni.

3. Kell-e valamilyen igazolást beszerezni a munkavégzéshez?

Igazolásokkal összefüggésben Ciprus vonatkozásában az A1 igazolásra és egy magyar hatóság által kiállított angol nyelvű illetőségigazolásra lehet szükség adózás tekintetében. Míg Egyiptom esetében javaslom járjanak utána, hogy tartózkodási engedély és munkavállalási engedély szükséges-e.

4. Be kell-e jelentkezni az adott országba adózásra a kft.-nek (tb-közterhek stb.)?

Cipruson abban az esetben felmerülhet a bejelentkezés
, ha

  • a magánszemélyeknek ott kell adót fizetni, és/vagy
  • nem állítanak ki A1 igazolást.

Egyiptomban, ha nem keletkezik adó- és tb-kötelezettség akkor nincs teendő. Viszont mind a két esetben nemzetközi vagy a fogadó országban helyi szakember bevonását javaslom a kérdés megválaszolásában.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink