hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adózás, ha a díjfizető munkáltató a biztosítás kedvezményezettje, azzá csak később válik a munkavállaló

  • Horváthné Szabó Beáta adószakértő

Előfordul, hogy a biztosítási szerződés megkötésekor nem a munkavállaló a biztosítás kedvezményezettje (de később azzá válhat), hanem a szerződő munkáltató. Milyen szempontok indokolják az ilyen szerződéseket, mik az adózási következmények? Összefoglaltuk.

A munkavállaló mint biztosított és/vagy kedvezményezett javára kötött biztosítás díja fő megközelítésben a magánszemély jogviszonyára tekintettel megszerzett jövedelmének minősül. Ez alól kivétel, ha a biztosítás a munkavégzés feltétele, amikor nem keletkezik adóköteles bevétel, vagy a kifizetőnek kell az adót megfizetni az egyes meghatározott juttatásokra vonatkozó szabályok szerint, mert a biztosítás egy főre jutó értékét nem, vagy csak utólag lehet megállapítani.

A továbbiakban egy olyan rendhagyónak mondható biztosítás adózásával foglalkozunk, amikor a biztosítási szerződés megkötésekor a biztosítás kedvezményezettje nem a biztosított magánszemély, hanem a szerződést kötő-, és a díjat fizető munkáltató, majd ezt követően egy későbbi időpontban változás történik.

Nem szerez bevételt a díjfizetés időpontjában a biztosított magánszemély, ha a biztosító teljesítésére korlátozások nélkül a díjat fizető más személy jogosult. Ha a kockázati biztosítás kedvezményezettje nem a díjat fizető más személy, akkor a megtakarítási díjrész erejéig nem szerez bevételt a magánszemély, feltéve, hogy a megtakarítási díj alapján járó biztosítói teljesítésre korlátozások nélkül a díjat fizető más személy jogosult [szja-törvény 7. § (1a) bekezdés].

Ez a rendelkezés biztosítja, ha a magánszemély a biztosításból eredően nem szerez jövedelmet, mert nem kedvezményezett, akkor értelemszerűen adókötelezettsége sem keletkezik.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből kiderül, hogy mikor szokás az említett feltételekkel biztosítási szerződést kötni, továbbá milyen adózási következményekkel jár, ha a későbbiekben a munkavállaló lesz a kedvezményezett!


A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink