hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bevallási tudnivalók a fizetővendéglátó-szállásadóknak

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

A szálláshelyek, szobák, apartmanok magánszemélyként (nem egyéni vállalkozóként) történő kiadása üdülők, turisták részére, a személyi jövedelemadóról szóló 1995.évi CXVII. (Szja) törvény szerint olyan tevékenységnek minősül, amely esetében a keletkező jövedelmet önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani. Tételes átalányadózás is választható. Mit kell tudni minderről?

Legfontosabb, amit tudni kell, hogy az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok csak az úgynevezett egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenység esetében alkalmazhatóak. Ilyennek minősül a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló kormányrendelet szerint üzletszerű gazdasági tevékenység keretében rendszerint nem huzamos jellegű, éjszakai ott-tartózkodást, pihenést is magában foglaló tartózkodás céljára a nem kizárólag szálláshely-szolgáltatás-rendeltetéssel létesített önálló épületben vagy annak lehatárolt részében szálláshely és az ezzel közvetlenül összefüggő szolgáltatások nyújtása. További feltétel, hogy az e célra hasznosított szobák száma legfeljebb nyolc, az ágyak száma legfeljebb tizenhat lehet. Vagyis például panziók, szállodák üzemeltetése nem tartozik ide, azt a magánszemély egyéni vállalkozóként végezheti.

A szállásdíjból megállapított jövedelem (kivéve fizetővendéglátás esetén a tételes átalányadózás választását) az összevont adóalap része, amelyre 2012-ben az adóalap-kiegészítést („félbruttósítást”) is alkalmazni kell. Az egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenységből származó bevétellel szemben a felmerült költségeknek és a hasznosított ingatlan értékcsökkenési leírásának elszámolási szabályai ugyanazok, mint az albérleti díjak esetében.

Az egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenységből származó jövedelem után a fizetendő egészségügyi hozzájárulás (eho) 27 százalék. A 2012-ben egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenységből származó jövedelmet a 1253-A bevallási lap 7. sorában kell bevallani. Az, akinek a szóban forgó jövedelmei nem kifizetőtől (magánszemélytől) származtak, ne felejtse el az őt terhelő adóelőleg-fizetési kötelezettségét negyedéves bontásban a 1253-C bevallási lap 60-63. soraiban bevallani. A kifizetők által levont, illetve a magánszemély által megfizetett adóelőleget a 1253-C bevallási lap 55., illetve 64. sorának összegében kell figyelembe venni. Az eho-fizetési kötelezettség bevallására a 1253-09 bevallási lap szolgál.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink