hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Beteg személy támogatása – a köztehermentesség feltételei

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló

Időről időre felmerül, hogyan lehet a legkisebb közteher mellett vagy köztehermentesen támogatni magánszemélyeknek, cégeknek súlyosan beteg, drága gyógykezelést igénylő betegeket (sokszor gyermekeket). Ezt a kérdést járja körül a cikk.

A támogatás lehetséges formái

A beteg személy támogatása történhet

♦       közhasznú alapítványon keresztül (akár az alapító hozzátartozó javára),
♦       önsegélyező egyesület, vagy önsegélyező feladatot is vállaló egyesület által történő szociális segély formában, 
♦       jótékony célú közadakozás formában, vagy
♦       közérdekű kötelezettségvállalás formában.

A szociális segély – és ehhez kapcsolódóan a szociálisan rászoruló – fogalmát   a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) határozza meg. E szerint

♦       szociális segély a szociálisan rászorulónak pénzben vagy nem pénzben ellenszolgáltatás nélkül nyújtott vissza nem térítendő támogatás
♦       szociálisan rászoruló: az a magánszemély, akinek (eltartottainak) létfenntartása oly mértékben veszélyeztetett, hogy azt – vagyoni viszonyára is tekintettel – csak külső segítséggel képes biztosítani.

A jótékony célú közadakozásra jogszabály nem ad fogalmat. A magyar nyelv értelmező szótára szerint közadakozás pénznek vagy más anyagi jószágnak a társadalom széles körei részéről történő adományozása, ajándékozása valamely közösségi, társadalmi vagy jótékony célra. Jótékony cél a magyar nyelv értelmező szótára szerint olyan dolog vagy jelenség, amely valakire kellemesen, kedvezően hat. A NAV munkatársai szerint is a „jótékony cél” hétköznapi értelemben vett jelentéséből kell kiindulni, a „közadakozás” meghatározása során pedig azt kell szem előtt tartani, hogy nem az számít, hány személy nyújt segítséget, elegendő az, ha nyilvánosan meg van hirdetve ez a lehetőség, tehát hozzáférhető bárki számára, aki adakozni kíván. Vagyis, ha a magánszemély egy közösségi oldalon közzétett felhívás alapján várja az adományokat – vagy akár más, bárki által hozzáférhető formáját választja a segítségnyújtásra történő felhívásnak, úgy az megfelel a „nyilvánosság” feltételének, és függetlenül attól, hogy egyetlen magánszemélytől vagy soktól kap pénzbeli segítséget, az ily módon összegyűjtött adomány jótékony célú közadakozásból származónak minősül.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben részletezzük a közérdekű kötelezettségvállalás feltételeit, továbbá a köztehermentesség szabályait!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink