adozona.hu
Átalányadózás: fontos gyakorlati tudnivalók
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Atalanyadozas_fontos_gyakorlati_tudnivalok_7S0FQF
Átalányadózás: fontos gyakorlati tudnivalók
Az átalányadózás az egyik legnépszerűbb adózási mód az egyéni vállalkozók körében. Mit kell tudni a költséghányadokról? Van-e szerepe az egyéni vállalkozói nyilvántartásban felsorolt tevékenységeknek a jövedelem megállapításakor? Hogyan lehet bizonyítani azt, hogy a bejelentett tevékenységek közül nem mindegyikből származott bevétel? Miként lehet a bevételi határokat arányosítani? Kell-e arányosítani az adómentes jövedelemrészt? Többek között ezekre a kérdésekre ad választ cikkünk.
Az egyes tevékenységekhez egy költséghányad tartozik. A folytatott tevékenységtől függően 40, 80 és 90 százalék költséghányadot lehet alkalmazni. A NAV nem végez besorolást, így a KSH-tól lehet azt megnyugtató módon beszerezni kétség esetén. Aki vegyes tevékenységet folytat, annak az alacsonyabb költséghányadot kötelező alkalmaznia a teljes bevételre.
Van-e szerepe az egyéni vállalkozói nyilvántartásban felsorolt tevékenységeknek a jövedelem megállapításakor?
Az átalányadózásból származó jövedelem megállapításakor nem annak van jelentősége, hogy valaki milyen tevékenységet jelentett be a NAV-hoz, hanem annak, hogy mely tevékenységből származik bevétele.
Az átalányadózásról további írásainkban itt olvashat, adóellenőrzési információkat itt szerezhet! |
Hogyan lehet bizonyítani azt, hogy a bejelentett tevékenységek közül nem mindegyikből származott bevétel?
A legegyszerűbb módja az, ha az egyéni vállalkozói nyilvántartásból törölteti a nem folytatott tevékenységet. Így nem képezheti vita tárgyát, hogy mely tevékenységből származott bevétele és az sem, hogy helytelen költséghányadot alkalmazott.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, mik az arányosítási és adóbevallási szabályok!
Hozzászólások (1)
Tisztelt Szakértő!
Lenne szíves az alábbi cikkből kiemelt hivatkozásokat jogszabály alapján lehivatkozni, mivel erre vonatkozóan nem találtam a törvényben információt (előre is köszönöm):
1) "Az egyes tevékenységekhez egy költséghányad tartozik, annak viszont, aki vegyes tevékenységet folytat, az alacsonyabb költséghányadot kell alkalmaznia a teljes bevételre. Kivéve a kiegészítő tevékenységet folytatókat (nyugdíjasokat), vagyis rájuk nem vonatkozik a szigorítás."
2) "A jogszabály vagy nemzetközi szerződés alapján folyósított támogatás összege ezeket a bevételi értékhatárokat növeli"