hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Áprilisban az egykulcsos adóról tárgyal a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács

  • MTI

Az egykulcsos adóról tárgyal április 12-i plenáris ülésén a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács (NGTT).

A Liga Szakszervezetek hétfőn közölte: kezdeményezésükre - a munkavállalói oldal támogatásával -, az NGTT  április 12-i plenáris ülésén napirendjére vette az egykulcsos személyi jövedelemadózás áttekintését.

A szakszervezeti tömörülés közleménye kiemelte, hogy már az egykulcsos adó bevezetése előtt is jelezték: a szolidaritási elv megszüntetése a jövedelemadózásban nem csak százmilliárd forintos lyukat üt a költségvetésen, de az elsősorban - a véleményük szerint - a gazdagoknak kedvező rendszer nem jár együtt a gazdaság felpörgésével.

Az egykulcsos személyi jövedelemadó (szja) "nyilvánvaló hátrányait kiküszöbölni hivatott" bérkompenzációs rendszer végül több bonyodalmat okozott, mint amennyi hasznot a jóváírások kivezetésétől remélt a kormány - vélekedik a Liga.  Hozzáfűzik: hasonló a helyzet a minimálbér "rendkívüli mértékű emelésével, amely a foglalkoztatás növelése helyett, munkahelyek tízezreinek megszűnésével járt".

A Liga kifejti: Magyarország hátrányos foglalkoztatási helyzetét alapvetően a szakképzetlen vagy alacsony szakképzettséggel rendelkező munkavállalók állástalansága határozza meg, körükben jelentős az európai uniós foglalkoztatási szinttől való elmaradás. Az egykulcsos adó ennek a nagy létszámú rétegnek a foglalkoztatási feltételeit tovább nehezíti, idén szinte már lehetetlenné is teszi - áll a közleményben.

Az adójóváírás kivezetésével, a kötelező minimálbér 19 százalékos emelésével, az elvárt béremelés rendszerével olyan helyzet áll elő, amely a Liga számításai szerint a munkáltatóknak körülbelül 26 százalékos béremelést jelent.

"Ennek eredményei az év eleji statisztikai adatokban tetten is érhetőek: januárban a legalább 5 munkavállalót foglalkoztató vállalatok 32 ezerrel kevesebb alkalmazottat foglalkoztattak, mint decemberben, és 30 ezerrel kevesebbet, mint egy évvel korábban" - hívja fel a figyelmet a Liga. Kifejtik: Magyarország 2011-ben - számos gazdasági nehézsége ellenére - a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) becslése szerint - 1,7 százalékos GDP növekedést könyvelhet el. Ez kétségtelen siker, amelyet azonban árnyalni kell a Liga szerint. Egyrészt Magyarország régiós versenytársai - hasonlóan nehéz feltételek mellett - ennél nagyobb növekedést értek el. Másrészt, a gazdaság teljesítményét nagyban meghatározta az időjárásfüggő mezőgazdaság kiemelkedő teljesítménye, amely volumenben 10, értékben közel 30 százalékos növekedést hozott.

Mindezek miatt a Liga Szakszervezetek az NGTT soron következő ülésén érdemben kívánja megtárgyalni az egykulcsos rendszer eredményeit, és az esetleges korrekció lehetőségeit - olvasható a szakszervezeti közleményben.


Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink