hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ennyi lehet az egyéni vállalkozó családi járulékkedvezménye. Példák!

  • adozona.hu
1

A január 1-jétől bevezetett családi járulékkedvezmény az egyéni vállalkozókat is megilleti. Ahhoz azonban, hogy ezt ténylegesen igénybe tudják venni, több feltételnek is teljesülnie kell. Ezek közül a legfontosabb, hogy a járulékkedvezmény csak a személyi jövedelemadó alapot képező jövedelmet terhelő járulékok terhére érvényesíthető.

Az 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) több paragrafusa is foglalkozik az egyéni és társas vállalkozók családi járulékkedvezmény érvényesítésének feltételeivel. Először a Tbj. 24/A § (6) bekezdésében találkozunk ezekkel.

A jogszabályhely szerint egyéni és társas vállalkozó esetén a családi járulékkedvezményt a kivét, az átalányban meghatározott jövedelem vagy a személyes közreműködői díjat terhelő járulékok erejéig lehet érvényesíteni.

Ez azt jelenti, hogy a vállalkozók a családi járulékkedvezményt csak a ténylegesen megszerzett (személyi jövedelemadó alapot képező) jövedelem után fizetendő járulékokból vehetik igénybe. Vagyis ha például a főállású egyéni vállalkozó – figyelemmel a minimum járulékfizetési szabályokra – havonta a minimálbér 150 százaléka, 152 250 forint (101 500 x 1,5) után fizeti az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot, és a minimálbér után fizeti a nyugdíjbiztosítási járulékot, de a tényleges kivétje ennél kevesebb – mondjuk csak 100 000 forint –, akkor a hivatkozott előírás értelmében a vállalkozó a tárgyhónapban csak a 100 000 forint után fizetendő járulékok (ide nem értve a munkaerő-piaci járulékot) mértékéig jogosult a családi járulékkedvezmény érvényesítésére. Kivét, illetve átalányban meghatározott jövedelem hiányában családi járulékkedvezmény nem érvényesíthető.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, különböző összegű kivéteknél mekkora a családi járulékkedvezmény, illetve milyen közterheket kell lerónia az egyéni vállalkozónak!
Használja családikedvezmény-kalkulátorainkat is!
http://adozona.hu/Kalkulatorok/Csaladi_kedvezmeny_kozos_ervenyesites_nelku_8DR6SZ
http://adozona.hu/Kalkulatorok/Elettarsi_kapcsolat_eltero_jogosultsag_kozo_WUW4EH
http://adozona.hu/Kalkulatorok/Ber_es_csaladi_kedvezmeny_kalkulator_2014_I_OE17S3
http://adozona.hu/Kalkulatorok/Ber_es_csaladi_kedvezmeny_kalkulator_2014_I_I45O05

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Lehoczki László

Szeretném megrendelni a következő időszakra is az Adózóna előfizetésem. Hova kattintsak a megrendelés végrehajtásához. Lehoczki László

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink