hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Amerikai-magyar kettős állampolgár adókötelezettsége

  • adozona.hu

Amerikai-magyar kettős állampolgár hosszú évek óta az USA területén él életvitelszerűen, dolgozik, adózik, rendelkezik befektetéssel. Magyarországon ingatlannal rendelkezik, amelyet bérbe ad. Hogyan befolyásolja a megszerzett jövedelmeket az amerikai-magyar adóegyezmény megszűnése? Olvasói kérdésre Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Amerikai-magyar kettős állampolgár hosszú évek óta az USA területén él életvitelszerűen, dolgozik, adózik, rendelkezik befektetéssel. Örökség útján Magyarországon rendelkezik két ingatlannal, melyeket bérbe ad, melyről minden évben szja-bevallást készít és az adót befizeti. Az egyik ingatlant magánszemélynek, a másikat pedig egy cégnek adja bérbe. A cég levonja és befizeti az szja-t. A kérdéseink: 1. 2024-től hatályát veszti az USA-Magyarország közötti adóegyezmény hogyan befolyásolja a megszerzett jövedelmeket? 2. Az USA-ban megszerzett bér is adóköteles Magyarországon? 3. Az ingatlan bérbeadásból származó jövedelem milyen megítélés alá esik? 4. Amennyiben nincs Magyarországon állandó bejelentett lakcíme (jelenleg rendelkezik állandó bejelentett lakcímmel Magyarországon is), úgy az előbbiekben leírtak szerint változatlan formában kiadhatóak az ingatlanok magánszemélynek és cégnek? 5. Az USA-ban befektetésből származó bevétel Magyarországon milyen esetben adóköteles?

Az Adózóna korábbi írásait szja/ekho/különadó témakörben itt olvashatja el!

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

1. Az adókötelezettség meghatározásánál két fogalmat kell értelmezni. Az illetőséget és a jövedelem származási helyét. A magyar illetőségű magánszemélynek a világjövedelmet Magyarországon be kell vallania, de ha külföldi illetőségű, akkor csak a Magyarországról származó jövedelmekkel kell foglalkozni.

A magyar állampolgár fő szabály szerint magyar illetőségűnek minősül, kivéve, ha egyidejűleg más államnak is állampolgára, és belföldön nem rendelkezik a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvényben meghatározott lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel.

Mivel jelenleg van magyar bejelentett lakcíme Magyarországon, ezért magyar illetőségűnek minősül.

A levelében felsorolt jövedelmek közül belföldről származik a magyar lakásbérbeadásból származó jövedelem.

A külföldön végzett munkáért, külföldi munkáltatótól származó munkabér külföldről származik.

A külföldi befektetés megítélése pedig attól függ, hogy milyen jövedelemről beszélünk. Például a kamat esetében a díj fizetésére kötelezett személy illetősége, osztaléknál az osztalék fizetésére kötelezett jogi személy illetősége szerinti állam, árfolyamnyereség esetében pedig a magánszemély illetősége szerinti államot kell figyelembe venni.

Ennek következtében, ha a magánszemély magyar illetősége fennmarad, akkor minden jövedelmet be kell vallani. Ugyanakkor a külföldről származó jövedelem után megfizetett USA adó tekintetében beszámítást enged a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.). A munkajövedelem esetében a külföldön megfizetett adó 90 százalékát, de legfeljebb 15 százalékot, míg a forrásadósnál legfeljebb 10 százalékot.

2. Az USA-ban megszerzett bért csak akkor kell Magyarországon bevallani és a külföldi adót beszámítani, ha a magánszemély magyar illetőségű. Ekkor a jövedelem adóköteles, de a beszámítás következtében valószínűleg nem kell magyar szja-t fizetnie.

3. Az ingatlan adózása nem változik, itt kell megfizetni az adót függetlenül az illetőségtől. Ez abból következik, hogy ingatlan birtoklásából, használatából és hasznainak szedéséből, valamint az ingatlan feletti rendelkezési jog gyakorlásából (így különösen az ingatlan átruházásából, bérbeadásából vagy haszonbérbe adásából) származó jövedelem esetében a jövedelem abból az országból származik amelyik államban az ingatlan fekszik. Tehát külföldi illetőség esetén is Magyarországon kell az adót megfizetni, mivel az ingatlanok itt találhatóak.

4. Az ingatlan kiadását nem befolyásolja, hogy a magánszemély rendelkezik-e magyar lakcímmel, vagy sem miután a magánszemély nem tekintendő külföldi természetes személynek, hiszen magyar állampolgár függetlenül a lakcímtől.

5. Az USA befektetésből származó jövedelmet magyar illetőség esetén Magyarországon be kell vallani.

A kamat és osztalék esetében a külföldön megfizetett adóból legfeljebb 10% beszámítható, tehát Magyarországon 5% szja-t kell fizetni. Szocho nem merül fel, ha a magánszemély az USA-ban biztosított. Az árfolyamnyereség után viszont magyar illetőség esetén nem lehet a külföldön megfizetett adót beszámítani.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink