hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Visszakaphat akár 130 ezer forint adót! Példákkal mutatjuk, hogyan

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Aki munkabér, megbízási díj, személyes közreműködési díj, vállalkozói kivét, bérbeadásból származó jövedelem, vagy egyéb, az összevont adóalapba tartozó jövedelem után személyi jövedelemadót fizet, ha még december végéig nyugdíjbiztosítási szerződést köt saját maga, hozzátartozója, vagy akár a kebelbarátja javára, a biztosított személy majdani nyugdíját nem csak a biztosítónál elhelyezett megtakarítással, hanem már a 2015. évi megfizetett adójából érvényesíthető kiutalás összegével és mindezek hozamaival is kiegészítheti.

A személyi jövedelemadóról szóló (szja) törvény 44/C paragrafusa alapján a magánszemély az szja-törvény szerinti – 2013. december 31-e után belföldi biztosítóval vagy EGT-államban letelepedett biztosítóval megkötött – nyugdíjbiztosítási szerződésre befizetett összegek után az adóbevallásában tett rendelkező nyilatkozat, munkáltatói adómegállapítás esetén a munkáltatójának átadott rendelkező nyilatkozat alapján az összevont adóalapja befizetett adójának az adókedvezmények levonása után fennmaradó részéből 20 százalék, de legfeljebb évi 130 ezer forint adókiutalás (tehát évi 650 ezer forintnyi befizetett díjnak megfelelő adó) jár a biztosított magánszemély javára, a szerződésen történő jóváírás formájában.

A rendelkezés lehetősége azt a szerződő és egyben biztosított magánszemélyt is megilleti,

– akinél a szerződés szerint egy másik magánszemély fizeti a díjat (amely a törvény alapján adómentes bevételnek minősül) [szja-törvény 1. számú melléklet 7. 2. alpont],

– akinél a szerződés szerint egy külföldi (egy kifizetőnek nem minősülő más személy) a biztosítási díj fizetője (mely esetben a díj az összevont adóalapba tartozó jövedelemként adóköteles),

– aki szerződőváltás, öröklés következtében az eredeti szerződő helyébe lép.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben tovább részletezzük a vonatkozó szabályokat, és több példán keresztül bemutatjuk, hogy mikor, mennyi kedvezményt tud érvényesíteni a magánszemély.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink