adozona.hu
Adózás eredménytartalékból feltöltött jegyzett tőke után végelszámoláskor
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Adozas_eredmenytartalekbol_feltoltott_jegyz_VK45KS
Adózás eredménytartalékból feltöltött jegyzett tőke után végelszámoláskor
Olvasónk a következőt kérdezte: Egy kft. eredménytartalékból rendezte a jegyzett tőkéjét a kötelező 500 ezer forintról 3 millió forintra emeléskor. Most végelszámolással megszűnik a kft. A végelszámolás lezárásával a kft. saját tőkéje 3 millió forint alá fog menni. Ilyen esetben is meg kell fizetni az eredménytartalékból feltöltött jegyzett tőke után az osztalékadót? Tehát ha a feltöltés 2,5 millió forint volt, a végelszámolással a saját tőke meg például 2 millió forint, akkor mi a teendő? Hogyan, mennyi után kell fizetni az osztalékadót, és hogyan kell szerepeltetni a 71-es bevallásban? Erdős Gabriella adószakértő válaszolt.
Felteszem, hogy a kft. tulajdonosai magánszemélyek, és ezért merül fel az osztalékadó-szja kérdése. A számviteli törvény 37. § (2) bekezdése a jegyzett tőke emelését lehetővé teszi az eredménytartalékból. Ilyen esetben az eredménytartalék osztalék címen csökkenthető. Ugyanakkor az szja-törvény 77/A § (2) bekezdés j) pontja szerint a társaság által ki nem fizetett és a tagok törzsbetétjére az osztalékfizetés szabályai szerint elszámolt nyereségnek a még be nem fizetett pénzbeli vagyoni hozzájárulás (a jegyzett, de még be nem fizetett tőke feltöltése) teljesítéseként történő befizetése nem minősül bevételnek. Ha azonban a tag ilyen módon fizeti meg az a tőkeemeléskor vállalt jegyzett tőkét, akkor – amiatt, hogy ekkor nem keletkezik adófizetési kötelezettség – adatot kell szolgáltatni az adóhatóság felé és a részesedést külön nyilván kell tartani (szja-törvény 77/A § (4)). Az adatszolgáltatást a ’K71-es elektronikus adatlapon kell teljesíteni az adóévet követő január 31-éig (Art. 91. §).
Az szja-törvény 68. § (1) bekezdése alapján a kft. jogutód nélküli megszűnése következtében a magánszemély tag által e jogviszonyára tekintettel a társas vállalkozás vagyonából megszerzett bevételből az a rész, amely meghaladja az részesedésszerzés megszerzésére fordított érték és a társas vállalkozás kötelezettségeiből a magánszemélyre jutó kötelezettségek együttes összegét, a magánszemély jövedelmének minősül. A vállalkozás megszűnésekor a jegyzett tőke eredménytartalékból történt emelésének az értéke nem része a szerzési értéknek a vállalkozásból kivont jövedelem meghatározásakor.
A végelszámolásnál (beleértve az egyszerűsített végelszámolást is) az eszközöket és kötelezettségeket piaci értékre kell értékelni, és a végelszámolás befejeztével piaci értéken kell a tulajdonosok között felosztani [76/2006 kormányrendelet 7. § (2)]. Ha a társas vállalkozás vagyonából megszerzett bevétel megállapításánál irányadó érték nem éri el az alapjául szolgáló eszköznek a jövedelemszerzés időpontjára vonatkozó szokásos piaci értékét, a jövedelem meghatározásakor a szokásos piaci értéket kell bevételnek tekinteni.
Végelszámoláskor tehát a tulajdonos az eszközöknek a kötelezettségekkel csökkentett piaci értékét kapja meg. Ebből a bevételből csak azokat a tételeket lehet levonni szerzési értékként amire az szja-t már megfizették. Az alapításkori 500 ezer forint a magánszemély adózott jövedelme volt, tehát az része a szerzési értéknek, azonban az eredménytartalékból történt tőkeemelés nem volt jövedelem, arra a magánszemély még nem fizetett adót, tehát azt nem lehet a bevételből szerzési értékként levonni. A piaci érték és a szerzési érték különbözete a vállalkozásból kivont jövedelem, amely az árfolyamnyereség szabályai szerint lesz adóköteles [szja-törvény 68. § (4)].
Hozzászólások (0)