hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: előfordulhat, hogy a magánszemély utólag fizet szja-t, ha több helyen van egyszerűsített foglalkoztatásban?

  • adozona.hu

Könyvelő végzettségű magánszemély több különböző cégnél dolgozik egyszerűsített foglalkoztatás keretében. Olvasónk ezzel kapcsolatban tett fel kérdést, Horváthné Szabó Beáta adószakértő pedig válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: könyvelő végzettséggel több különböző cégnél segít egy kollégánk, melyek egyszerűsített foglalkoztatás keretében szerződnek vele, az éppen aktuális feladatokra, betegségek és szabadságolások idején. Egymástól független cégek alkalmazták azonos napokon, de az egyes jogviszonyokban a napok száma és a kifizetési korlát egyaránt betartásra került. Az igazolások is ennek megfelelően lettek kiállítva a cégek részéről. A NAV a bevallástervezetben a különböző kifizetőktől külön szerződés alapján szerzett jövedelmeket naponta összeadta, és annak ellenére, hogy a közterhet mindenki megfizette külön, a nettó kifizetéseket összevonta, és a napi maximum feletti részt utólag megadóztatta a magánszemély felé. Ez a költségek elszámolása kapcsán a cégeket elméletileg nem érintheti, mivel ők az egyes jogviszonyokban nem érik el a költségplafont. Hogyan sújthatja akkor mégis a magánszemélyt a jogviszonyok összeszámolása után fizetendő szja-val? Ez a kérdés most az szja-bevallás idején sokakat érinthet, ezért kérem mielőbbi válaszukat!

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Kérdésére a törvényben olvasható a válasz. Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (Efo tv.) 7. § (2) bekezdése úgy rendelkezik, hogy az egyszerűsített foglalkoztatásból származó bevételből a magánszemélynek nem kell jövedelmet megállapítania és bevallást benyújtania, feltéve, hogy az egyszerűsített foglalkoztatásból származó bevétele nem haladja meg az egyszerűsített foglalkoztatás naptári napjainak száma és az adóév első napján hatályos

a) kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) vagy

b) – ha részére alapbérként, illetve teljesítménybérként legalább a garantált bérminimum 87 százaléka jár – a garantált bérminimum

napibérként meghatározott összege 130 százalékának szorzatát (a továbbiakban: mentesített keretösszeg).

Amennyiben a magánszemély összes kifizetőtől származó jövedelme meghaladja a mentesített keretösszeget, úgy az adót a törvény értelmében a magánszemélynek meg kell fizetnie.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink