hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A magyar válságadó sajátosságai

  • hvg.hu

A hazai távhőszektorba évente nagyjából a Főtáv jelenlegi piaci értékének megfelelő korszerűsítésösztönzési pénzt önthetne a kormány a távhőszolgáltatás versenyképesebbé tétele címén beszedett adóból. Mivel azonban ezt a költségvetési hiány csökkentésére költik, a fogyasztók nem a szolgáltatás minőségén érzik majd meg, hogy a sarc jövőre megduplázódik.

A hétfőn Brüsszelnek is elküldött új megszorító csomag öt új adója közül az egyiket kifejezetten az energiaszektorra szabta a nemzetgazdasági tárca. Matocsy György minisztériuma 55 milliárd forintos bevételt vár attól, hogy az előzetes ígéretekkel szemben nemhogy nem vezetik ki az energiatermelő és -ellátó vállalkozásokat terhelő extra jövedelemadót, hanem az eddigi 8 százalékról 16-ra emelik. Az csak formai korlát, hogy ezt az adót elvileg a távhőszektor korszerűsítési hozzájárulása címén szedik be.

"Annak volna értelme, hogy évente 50-55 milliárd forintot a kormány akár a fogyasztói, akár a termelői oldalon korszerűsítési katalizátorként jelentessen meg" - mondta Bercsi Gábor, a Magyar Kapcsolt Energia Társaság korábbi elnöke. Szerinte erre állami és önkormányzati korszerűsítési projektek meghirdetésével "a távhőszektor minden elemében igény is, hely is volna bőven". Bercsi azonban a legvalószínűbbnek azt látja, hogy az összeg töredéke sem fog célba elérni, mert a Robin Hood adót - lényegében a bevezetése első évét kivéve - eddig éppen arra nem használták, amire a törvényben felcímkézték.

Bírta az AB jóváhagyását

A hivatalosan a távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló törvényt még 2008-ban, Veress János pénzügyminiszter terjesztette az Országgyűlés elé, és az akkor arról szólt, hogy 2009 és 2010-ben az energiatermelők és szolgáltatók a pozitív eredményük 8 százalékát befizetik a költségvetésbe annak érdekében, hogy abból a távhőszektor hendikepjét csökkentsék a többi energiatípussal (például a gázzal) szemben.

 A folytatást olvassa el a hvg.hu-n!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink