adozona.hu
A jegybanki alapkamat évközi változásának hatása a munkáltatói kölcsönökre
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/A_jegybanki_alapkamat_evkozi_valtozasanak_h_VN4AR1
A jegybanki alapkamat évközi változásának hatása a munkáltatói kölcsönökre
A korábbi évekkel ellentétben idén több alkalommal is változott a jegybanki alapkamat mértéke, mely hatást gyakorol a munkáltatói kölcsönök kamatára, illetve kamatmentes kölcsönöknél az adófizetési kötelezettség összegére is.
A 2021-es évben fennálló követelés után számítandó kamatkülönbözetnél az alábbi jegybanki alapkamat-változásokat kell figyelembe venni:
‒ 2020. 07. 22-től 2021. 07. 2-ig 0,6%
‒ 2021. 07. 22-től 2021. 07. 27-ig 0,9%
‒ 2021. 07. 28-től 2021. 08. 24-ig 1,2%
‒ 2021. 08. 25-től 2021. 09. 20-ig 1,5%
– 2021. 09. 21-től 1,65%
Kamatkülönbözet
A munkáltatótól, kifizetőtől kapott kölcsön, valamint tágabban értelmezve a társaság fennálló követelése a magánszeméllyel szemben, a magánszemélynél nem minősül jövedelemnek, mivel azt a magánszemély köteles visszafizetni [szja-törvény 7. § (1) bek. c) pontja].
Adókötelezettség akkor keletkezik, ha a kifizető a követelés összege után a pénz használatáért nem kér kamatot, vagy kér, de annak mértéke nem éri el a törvény által előírt – elvárt – kamat összegét. Adókötelezettség keletkezik akkor is, amikor a kifizető a magánszeméllyel szemben fennálló követelésére nem számít fel legalább a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt összegének megfelelő mértékű kamatot, és a követelés jogcíme alapján a törvényben nem található mentesítő rendelkezés.
Előfordulhat, hogy a kölcsön nyújtója nem a törvényben elvárt kamatot fizetteti meg a magánszeméllyel, mert a piacon hasonló körülmények között és célból alacsonyabb kamat mellett is bárki számára elérhető a kölcsön. Ilyen esetben az alacsonyabb kamat alkalmazhatóságát a kifizetőnek kell bizonyítania [szja-törvény 72. § (1) bekezdés].
A kamatkülönbözet speciális "juttatás", mely után nem a magánszemélynek, hanem a kifizetőnek keletkezik adófizetési kötelezettsége, ami nem függ attól, hogy a követelés visszafizetése miatti késedelem szándékos volt, a magánszemély feledékenysége miatt következett be, vagy a körülmények véletlen összejátszása eredményezte a késedelmet. Ha jegybanki alapkamat mértéke változik a kölcsön nyújtása és a visszafizetés közötti időszakban, akkor a kamatkedvezményből származó jövedelmet a mindenkori jegybanki alapkamat és a folyamatos törlesztés figyelembevételével kell számítani.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a kamatkülönbözetre, kamatkedvezményre vonatkozó adózási szabályokat!
Hozzászólások (0)