hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkahelyi képzés: van élet a szakképzési hozzájárulás után

  • adozona.hu

2012-ben megszűnt annak a lehetősége, hogy a cégek saját munkavállalóik képzési költségét a szakképzési hozzájárulási kötelezettség terhére elszámolják. Azonban annak ellenére, hogy bezárult egy kapu a hazai cégek számára, nyitottá vált egy másik: a munkáltatók a képzésekre fordított összeg szakképzési hozzájárulási kötelezettségből történő csökkentése helyett vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak a munkahelyi képzések finanszírozására.

Jelentős változást hozott az a rendelkezés, amely szerint 2012-ben megszűnt annak a lehetősége, hogy a cégek saját munkavállalóik képzési költségét a szakképzési hozzájárulási kötelezettség terhére elszámolják - írja közleményében a PricewaterhouseCoopers (PwC). Mivel ez a megoldás a hazai cégek legjava számára a legkézenfekvőbb finanszírozási formát jelentette, így számukra jelenthet alternatívát egy másik „kapu” megnyitása: a magyarországi cégek számára vissza nem térítendő támogatás pályázható munkahelyi képzések finanszírozására.

TÁMOP-2.1.3. – Támogatás a szakképzett munkavállalók érdekében

Várhatóan 2012. március végétől érhető el pályázati úton olyan vissza nem térítendő készpénztámogatás munkahelyi képzésekre, melynek forrását az EU és a magyar költségvetés társfinanszírozásban biztosítja.

A pályázat keretében támogathatóak szakmai képzések, idegen nyelvi képzések, a vállalkozás működésével kapcsolatos képzések, valamint számítástechnikai, informatikai képzések függetlenül attól, hogy külső vagy belső képzésként valósulnak meg. Nyertes pályázat esetében minimum 5 és maximum 20 hónap áll rendelkezésre a képzési projekt megvalósítására.

A támogatás egyaránt igényelhető mikro-, kis- és középvállalkozások, valamint nagyvállalatok számára minden régióban. Az elérhető támogatási összeg nagyvállalkozások esetében 10-150 millió forint, a középvállalkozások számára 1-50 millió forint, valamint a mikro- és kisvállalkozások számára maximum 10 millió forint.

A támogatás igénybe vehető csekély összegű (de minimum) vagy képzési támogatásként. Az elérhető támogatás maximális mértéke csekély összegű támogatás esetén 100%, képzési támogatás esetén maximum 60% általános képzésre és maximum 25% speciális képzésre. Képzési támogatás esetén a maximális támogatási intenzitás tovább növelhető, ha az igénylő KKV, illetve ha fogyatékkal élő vagy hátrányos helyzetű munkavállaló részesül a képzésben.

Befektetés az emberi erőforrásba – kulcs a jövőhöz

A hazai vállalatvezetők egyöntetű véleménye, hogy a jövőbeli versenyképesség megtartásának egyik záloga továbbra is a képzett munkaerő marad. A PwC Magyarországi Vezérigazgató Felmérésének eredményei alapján a magyarországi vállalatvezetők a humántőke-menedzsment terén sem csupán a létszámcsökkentésben látnak potenciált. Felmérésünkből ugyanis az derül ki, hogy a többségük továbbra is céljának tekinti például a munkaerő-fejlesztést, közel háromnegyedük pedig – közvetlen befektetések útján – kész aktív szerepet vállalni a nemzeti versenyképesség és szociális jólét fejlesztésében. Sőt, a cégvezetők közül minden másodiknak szerepel a tervei között, hogy a következő 3 évben növelje befektetéseit a képzett munkaerő létrehozása és támogatása területén.

A munkaerő-fejlesztési befektetések azonban természetesen nemcsak Magyarország, hanem az egyes vállalatok versenyképességének a növelését is szolgálják. Mivel a dolgozók hatékonysága és az emberi erőforrás célú kiadások megtérülése fontos szempont a vállalat jövőjéről szóló döntések meghozatalánál, a cégvezetők többsége az ilyen jellegű támogatásoktól számszerűsíthető eredményt is vár.


Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink