hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Itt a szakho, hol a szakho? Állást foglalt a NAV

  • TruTax
2

A régi és az új szakhokedvezmény egymáshoz való viszonyával, valamint alkalmazhatóságával kapcsolatban számos bizonytalanság merült fel az elmúlt időszakban. Mivel gyakorlatilag minden gazdálkodó szervezetet érint a jogszabály-módosítás, állásfoglalás-kérést nyújtottunk be a NAV-hoz, melyre meg is kaptuk a választ.

2021. július 1-jével módosításra került a szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény (Szakho tv.). A törvénymódosítás során egyrészt a 2021. január 1-jén hatályba léptetett 105. § (3) bekezdést (ami tartalmában gyakorlatilag a korábbi, 2020. december 31-ig hatályos előírással egyezett meg) pontosították („régi kedvezmény”). Másrészt a 107. § (3b) és (4) bekezdéssel új kedvezményszabályokat vezettek be („új kedvezmény”).

A régi és az új kedvezmény egymáshoz való viszonyával, valamint alkalmazhatóságával kapcsolatban számos bizonytalanság merült fel az elmúlt időszakban, amit egy korábbi, Adózóna.hu-n megjelent cikk is taglal, emiatt állásfoglalás-kérést nyújtottunk be a NAV Központi Ügyfélszolgálatához. A kérdéseinkre egy héten belül megérkeztek a válaszok, melyek között vannak meglepőek pozitív és negatív értelemben is. Az alábbiakban röviden bemutatjuk a hátteret, a feltett kérdéseinket és az arra kapott válaszokat.

Mi változott 2021. július 1-jével?

2020. december 31-ével a szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló törvény megszűnt, ezzel együtt a kapcsolódó szabályok beépültek a Szakho tv.-be. A szabályok folytonosságát biztosítandó a régi előírások [2011. évi CLV. törvény 4. § (1a) bekezdés] tartalmával megegyezően a Szakho tv. is lehetővé tette szakhokedvezmény igénybevételét, ha szochoban 15,5 százalékos, azaz 100 százalékos mértékű kedvezményre volt jogosult a kötelezett [Szakho tv. 105. § (3) bekezdés]. Ebben az előírásban július 1-jén kizárólag szövegszerű pontosítás történt, amiből arra lehetett következtetni, hogy tartalmában és gyakorlati alkalmazásában nem változott a szabály.

Emellett új kedvezményszabályok kerültek bevezetésre [107. § (3b) és (4) bekezdés]. Röviden összefoglalva ezek lényege az, hogy ha bizonyos feltételek teljesülnek [(4) bekezdés szerinti előírások], akkor a szakhokötelezett gyakorlatilag ugyanazon a jogcímen és mértékben érvényesíthet szakhokedvezményt, mint azt szochoban teszi. (Másként megfogalmazva: 15,5 százalékos, azaz 100 százalékos mértékű szochokedvezmény esetén 1,5 százalék, azaz szintén 100 százalék mértékű az érvényesíthető szakhokedvezmény. Ha 50 százalék mértékű a szochokedvezmény, akkor szintén 50 százalék mértékű, azaz 0,75 százalékos a szakhokedvezmény.)

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, melyek voltak a NAV-nak feltett kérdések és milyen választ adott rájuk a hivatal!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
adózóna.hu

Kedves Olvasó

4 Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Üdvözlettel az Adózóna csapata

prh001

Amennyiben az a foglalkoztatott munkavállaló aki után 100% szocho kedvezmény érvényesíthető nem munkaerőpiacra lépő, hanem megváltozott munkaképességű, ezáltal utána a foglalkoztató a minimálbér 2× -ig vehet figyelembe 100%-os szocho kedvezményt, az ő esetében is ettől függetlenül a 167 400 Ft határt kell figyelni, és ő utána is elveszíti a munkáltató a szakho kedvezményt ha 200 000 Ft bruttóval van alkalmazva és nincs tanulója?
Köszönöm!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink