hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Vége az adótrükközésnek? Szorul a hurok az ügyeskedők körül

  • adozona.hu

Véget vetnének a nemzetközi nagyvállalatok adóelkerülési gyakorlatának a G20 pénzügyi vezetői, akik hétvégi, ausztráliai értekezletükön tárgyalták meg az OECD erre vonatkozó javaslatait. A G20-ak kijelentették: folytatni kívánják a nemzetközi együttműködést, amelynek célja, hogy a multik ne tudják adóparadicsomok, vagy különleges adóstruktúrák révén minimalizálni az adókötelezettségüket. A törekvések nemcsak az olyan vállalatokat érinthetik majd, amelyek az elmúlt időszakban az adóelkerülés elleni küzdelem célkeresztjében szerepeltek – mint az Apple, a Google és a Starbucks –, hanem számos Magyarországon működő nemzetközi vállalkozást is.

Az elmúlt évben dolgozta ki az OECD adóügyi bizottsága a G20-ak felkérésére azt a 15 pontos akciótervet, amely az adóköteles jövedelmek alacsony adókulcsú országokba történő átcsoportosítását (BEPS – Base Erosion and Profit Shifting) kívánja megakadályozni. A fellépés abból a nemzetközi célkitűzésből indult ki, hogy a jövedelmeket ott kell megadóztatni, ahol a profitszerzés és a tényleges gazdasági tevékenység történik.

E célkitűzés mentén az utóbbi időben több komoly támadást indítottak egyes nemzetközi nagyvállalatok ellen. Az Apple, a Google és a Starbucks példái mind arra mutattak rá, hogy bár a tényleges eladások a világ számos országában folynak, az adóköteles jövedelmek végül egy-egy alacsonyabb adóterhű államban landolnak. Ez jelentős költségvetési bevételkiesést jelent az értékesítés országának, de versenyhátrányba hozza a kisebb vállalkozásokat is – mondta el Békés Balázs, a Ryan amerikai adótanácsadó cég régiós vezetője.

A Google ígéri: eleget tesz az új szabályozásnak

A Google sajtóirodája a G20-ak törekvésére reagálva az Adózóna.hu-val közölte: "a Google régóta támogatja, hogy a nemzetközi adózási szabályozás tisztább, és egyszerűbb legyen, ennek kialakítása a kormányzatok hatásköre. A Google természetesen eleget fog tenni az összes, jövőben elfogadásra kerülő új szabályozásnak is".

A BEPS akcióterv főbb témakörei azt célozzák, hogy a vállalkozások ne használhassák ki a nemzeti adórendszerek közötti eltéréseket az adófizetés elkerülésére, ne élhessenek vissza a kettős adóztatási egyezmények adta kedvezményekkel. Emellett fontos törekvés, hogy jöjjön létre egy olyan átlátható nemzetközi adókörnyezet, amelyben a nemzeti adóhatóságok az adózókat az országhatárokon túl is ellenőrizni tudják.

Az akcióterv alapján a múlt héten tette közzé az OECD adóügyi bizottsága az első konkrét javaslatait, amelyeket hétvégén a G20-ak pénzügyi vezetői is megtárgyaltak. A javaslatcsomag az akcióterv 7 pontját érinti, és kitér többek között a digitális gazdaság hatékonyabb adóztatására, valamint annak kiküszöbölésére, hogy egyes országok túlzott adókedvezményekkel csalogassák magukhoz a jövedelmeket. Annak megakadályozására is javaslatot tesz, hogy a cégek –  duplán – vonjanak ki az adóztatás alól olyan jövedelmeket, amit a kifizető országában költségként már elszámoltak.

Az OECD adóügyi bizottsága kilátásba helyezte, hogy a megoldási javaslatok alapján létrehoznának egy többoldalú egyezményt, amely világszinten biztosítaná az adórendszerek koherenciáját, és ezzel a visszaélések megelőzését.

Az OECD és a G20-ak törekvése Magyarországot is érinti, hiszen hazánk tagja az OECD-nek, és az Európai Unión keresztül részt vesz a G20-ak munkájában. A kezdeményezések eredményeként a magyar adórendszert is több ponton hozzá kell majd igazítani a nemzetközi követelményekhez, a magyar adóhatóság pedig rövid időn belül bekapcsolódhat a széles körű automatikus nemzetközi információcserébe. A nemzetközi összefogás hamarosan alapvető változásokkal járhat, ezért a Magyarországon működő nemzetközi vállalatoknak is át kell gondolniuk, hogy adóstruktúráik a formálódó új szabályoknak is megfelelnek-e – hívja fel a figyelmet Békés Balázs. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink