hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Új uniós szabály a kettős adóztatási problémák megoldására

  • MTI

A tagállamok közötti adóviták gyorsabb és hatékonyabb rendezése érdekében új uniós szabályok léptek hatályba ma, amelyek nagyobb mértékű jogbiztonságot nyújtanak a kettős adóztatással érintett vállalkozások és magánszemélyek számára – közölte az Európai Bizottság.

Pierre Moscovici, a gazdasági és pénzügyekért, valamint az adó- és vámügyért felelős biztos szerint az új rendszer révén könnyebb lesz megoldást találni a tagállamok közötti olyan adóügyi vitákra, amelyek a kettős adóztatás megszüntetéséről rendelkező nemzetközi megállapodások és egyezmények értelmezéséből és alkalmazásából adódhatnak.

Az unióban jelenleg nagyjából kétezer ilyen vita van folyamatban, amelyek közül 900 ügy több mint két éve húzódik. Az uniós biztos tájékoztatása szerint a szabályozás biztosítani fogja, hogy a vállalkozások és a magánszemélyek gyorsabban és hatékonyabban tudják rendezni az adóegyezményekkel összefüggő vitákat, különösen a kettős adóztatással kapcsolatosakat. Az új irányelv emellett biztosítja az unión belüli adóügyi viták nagyobb átláthatóságát.

Kettős adóztatásról akkor beszélünk, amikor két vagy több ország is úgy véli, hogy jogosult egy vállalat vagy magánszemély adott jövedelmét, illetve nyereségét megadóztatni. Ilyen helyzet adódhat például a különböző joghatóságok nemzeti szabályai közötti eltérésből vagy ugyanazon rendelkezésnek egy kétoldalú adószerződésen belüli eltérő értelmezéséből.

Az uniós szabályok között eddig olyan többoldalú egyezmény létezett, amely lehetőséget biztosított az adóhatóságoknak arra, hogy jogvitákat választottbíróság elé terjesszenek, az adófizetőknek azonban semmilyen lehetőségük nem volt arra, hogy maguk kérjék e folyamat elindítását. A hatóságok továbbá eddig nem voltak kötelesek végleges megállapodásra jutni.

Az új irányelvet a július 1-jétől benyújtott, a 2018. január 1-jével kezdődött vagy az azt követő adóévben szerzett jövedelemre vagy tőkére vonatkozó panaszok esetében kell alkalmazni. Az illetékes hatóságok abban is megállapodhatnak, hogy az irányelvet az e napot megelőzően benyújtott panaszokra vagy az előző adóévekre is alkalmazzák – közölte az uniós bizottság.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink