adozona.hu
Új fejezet a nemzetközi adózásban: Magyarország 74 adóegyezménye módosul
//test-adozona.hu/nemzetkozi_kozossegi_adozas/Uj_fejezet_a_nemzetkozi_adozasban_Magyarors_G1ZG2C
Új fejezet a nemzetközi adózásban: Magyarország 74 adóegyezménye módosul
Összességében több ezer kétoldalú adóegyezmény módosulhat a Multilaterális Egyezményhez (angolul Multilateral Instrument, röviden MLI) csatlakozó országok esetében. Az MLI célja, hogy az egyes országok gyorsan és hatékonyan – kétoldalú diplomáciai tárgyalások nélkül – át tudják ültetni az OECD adóalap-erózió és nyereség-átcsoportosítás elleni ajánlásait a kétoldalú adóegyezményeikbe – hívja fel a figyelmet közleményében a Deloitte.
Technikailag az MLI-t aláíró országok kiválasztják azokat az államokat, amelyekkel fennálló adóegyezményüket módosítani kívánják, és megjelölik az MLI azon rendelkezését, amelyet be kívánnak emelni a megjelölt adóegyezményekbe. Ha két szerződő állam kölcsönösen megjelöli módosításra az egymással kötött adóegyezményét, és az MLI ugyanazon rendelkezéseit kívánják alkalmazni a közös adóegyezményükre vonatkozóan, akkor a változások életbe lépnek és alkalmazandók lesznek miután mindkét fél a belső joga alapján hatályba léptette az MLI alkalmazását.
Az eddig aláíró 95 ország közül már mintegy 63 ország ratifikálta az MLI-t, legutóbb Horvátország, Malajzia, Észtország és Barbados. A magyar Országgyűlés február 22-én fogadta el az MLI kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot, melynek nyomán Magyarország 74 adóegyezménye módosul, amennyiben minden érintett partnerország kihirdeti az MLI alkalmazását – magyarázza Póczak Ferenc, a Deloitte adóosztályának partnere.
Az MLI hatálybalépésének időpontját a külügyminiszter fogja az MLI rendelkezései alapján megállapítani. A módosított adóegyezmények alkalmazásának kezdeti időpontja eltérő lesz, tekintettel arra, hogy az MLI hatályba lépésének időpontja az egyes partnerállamok tekintetében más és más. Az MLI speciális szabályai alapján azonban várható, hogy a módosítások 2022-ben már alkalmazandók lesznek azon partnerállamokkal kötött adóegyezmények esetében, ahol az MLI már hatályba lépett.
Magyarország az adóegyezmények módosítása tekintetében többnyire az OECD által meghatározott minimum követelményeket választotta. Ennek következtében radikális változások nem várhatók a Magyarországot is érintő nemzetközi adózási kérdésekben annak ellenére, hogy nagyszámú kétoldalú egyezmény módosul.
Hozzászólások (0)