adozona.hu
Távmunkában külföldön: mire figyeljen a munkáltató, mielőtt engedélyezi?
//test-adozona.hu/nemzetkozi_kozossegi_adozas/Tavmunkaban_kulfoldon_mire_figyeljen_a_munk_06GEQ5
Távmunkában külföldön: mire figyeljen a munkáltató, mielőtt engedélyezi?
Egyre gyakrabban fordul elő, hogy a munkavállaló kérésére a munkáltató engedélyezi a külföldön történő munkavégzést, különösen aktuális ez a nyári időszakban. A munkáltatónak körültekintően kell eljárnia, mivel külföldi munkavégzésnél előfordulhat, hogy megváltozik az adókötelezettség, mely hatással bír a járulékkötelezettségre is.
Változik-e a magánszemély adóügyi illetősége?
Ha a munkavállaló magyar állampolgár, és Magyarországon rendelkezik lakóhellyel, akkor magyar illetőségűnek minősül. Ez a magyar illetőség mindaddig fennmarad, amíg a munkavégzés országában nem tekintik őt illetőséggel bírónak. Ez általában akkor következik be, ha a magánszemély külföldön állandó bejelentett lakóhelyet létesít, vagy a külföldi tartózkodás napjai adóéven belül meghaladják a 183 napot. Ilyen esetben, amikor mindkét ország belföldi illetőségűnek tekinti a magánszemélyt, akkor az illetőséget a két ország közötti kettős adózás elkerülésére vonatkozó egyezmény alapján kell eldönteni, az állandó lakóhely, a létérdekek központja, a szokásos tartózkodási hely, az állampolgárság vizsgálata alapján.
Kapcsolódó cikkünk: Home office, távmunka – lehetőségek és kötelezettségek |
Például, ha a munkavállaló megszünteti a magyar lakóhelyét és külföldön bejelentkezik, akkor attól az időponttól az illetősége is megváltozik. Persze ez nem minden ország tekintetében van így, mivel ha a munkavállaló olyan országba költözik, amellyel nincs kettős adózás elkerülésére vonatkozó egyezményünk, akkor a magyar illetősége fennmarad.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, miért fontos az illetőség, mi történik, ha utólag kiderül, hogy a munkavállaló külföldi munkavégzése meghaladta a 183 naptári napot, kinek kell az adót külföldön megfizetnie, s maradhat-e Magyarországon a biztosítás!
Hozzászólások (0)