adozona.hu
Sarkozy megadóztatná a külföldre menekült francia jövedelmeket
//test-adozona.hu/nemzetkozi_kozossegi_adozas/Sarkozy_megadoztatna_a_kulfoldre_menekult_f_9UN7TF
Sarkozy megadóztatná a külföldre menekült francia jövedelmeket
Megadóztatná az adózási okokból külföldre menekült francia jövedelmeket Nicolas Sarkozy francia államfő, ha újraválasztják a másfél hónap múlva esedékes elnökválasztáson. Az intézkedés nem vonatkozna a közel 2 millió, külföldön munkát vállaló francia állampolgárra.
A második kategóriáról szólva hozzátette: "Azt szeretném, ha az adóztatást és az állampolgárságot összekapcsolnánk. Ugyanazt fogjuk alkalmazni, mint az amerikaiak: bevezetjük az állampolgársághoz kapcsolódó adót. Minden olyan személynek, aki csak azért ment külföldre, hogy ne Franciaországban kelljen adót fizetnie, be kell majd vallania a francia hatóságoknak, hogy mennyi adót fizetett külföldön. Ha ez alacsonyabb, mint amit a tőkejövedelme után Franciaországban fizetett volna, akkor befizettetjük vele a különbözetet" - magyarázta Sarkozy. "A külföldön munkát vállalóknak azt üzenem: számukra nem változtatunk semmit" - tette hozzá.
A francia tömegtájékoztatási eszközök szerint a jobboldali jelölt az ötletet Jean-Luc Mélenchonnak, a szélsőbaloldali Baloldali Front elnökjelöltjének programjából vette át, hogy maga mellé állítsa a baloldali választók egy részét. Jérome Cahuzac, a nemzetgyűlés pénzügyi bizottságának szocialista elnöke 2010-ben és 2011-ben hasonló jellegű törvényjavaslatokat terjesztett a nemzetgyűlés elé.
Hírmagyarázók szerint Sarkozy célja elsősorban a magas jövedelmek megadóztatásáról a médiában korábban kialakult vita felélesztése volt, miután a szocialista jelölt, Francois Hollande ígéretét az évi egymillió euró feletti jövedelmek 75 százalékos adójáról pozitívan fogadta a közvélemény.
A modellként szolgáló amerikai gyakorlat viszont éppen abban tér el Sarkozy javaslatától, hogy Washington minden, a világ bármely országában élő amerikait megadóztat azon oknál fogva, hogy amerikai állampolgár.
Az állampolgársághoz kötődő adóztatás franciaországi megvalósításnak azonban jelenleg több akadálya is van. Először is mind a 27 uniós tagállamnak bele kell egyeznie a jelenleg érvényben lévő adózási szabályozás megváltoztatásába, amelynek lényege, hogy az Európai Unióban az adókötelezettség nem az állampolgársághoz, hanem a tartózkodási hely szerinti országhoz kötött. Ezenkívül Párizsnak újra kellene tárgyalnia a 130 országgal aláírt adóegyezményeit, amit nem valószínű, hogy azok az államok elfogadnának, amelyek ennek következtében adóbevételektől esnének el a jövőben.
Michel Barnier francia uniós biztos ugyanakkor úgy vélte, hogy "adózási szempontból korrekt és morálisan igazságos" a köztársasági elnök javaslata. "Nem hiszem, hogy ez az ötlet sérti vagy ellentmond az európai szabályozásnak" - mondta Barnier kedden a BFM-Business francia gazdasági rádióban. Szerinte az Egyesült Államok mellett Nagy-Britanniában is létezik hasonló adónem.
Hozzászólások (0)