hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fokozott adóellenőrzésekre számítanak a nemzetközi cégek vezetői

  • adozona.hu

Elbizonytalanítják a vállalatokat a nemzetközi adózás területén a világszerte bevezetett reformok, illetve a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) digitális gazdaság adóztatását célzó erőfeszítései – derül ki az EY hétszáz adóvezető megkérdezésével készült globális felméréséből. A legtöbben a transzferárazás területén számítanak lényegesen több ellenőrzésre és bírságra.

Tíz számviteli vezető közül csaknem nyolc (79 százalék) bizonytalannak tartja a mai nemzetközi adókörnyezetet, 42 százalékuk ráadásul „jelentősen” vagy „rendkívüli mértékben” kockázatosnak látja a kialakult helyzetet. Az adózással kapcsolatos aggodalmak három fő oka a hatóságok közötti fokozott információmegosztás, a nyilvánosságra hozott adatok miatti reputációs kockázat, valamint a következetesség hiánya az adóhatóságokkal folytatott kommunikáció során.

A legkritikusabb területnek az árumozgások (64 százalék), a csoporton belüli pénzügyi szolgáltatások (41 százalék) transzferárazását tartják a megkérdezett vezetők. Érdekes, hogy ehhez képest a hozzáadottérték-adót (héa) vagy az áru- és szolgáltatásadót (gst) csak a vezetők egyharmada véli kockázati szempontból kritikusnak.  

A transzferár-szabályozás továbbra is kiemelt figyelmet kap a multinacionális vállalatok ellenőrzése során, az adóhatóságok ugyanis nem elégedettek a cégcsoportok gyakorlatával. Ennek egy példája a digitális gazdaság adóztatását célzó OECD-projekt, amely szerint a gazdaság technológiai fejlődése bizonyos körülmények között szükségessé teheti a transzferárazási alapelvek jelentős újragondolását is – mondta Lipták Zoltán, az EY partnere.

Hozzátette: a felsővezetők prioritási listájának élén kell szerepelnie az alkalmazott értéklánc-modellek és transzferárazási stratégiák rendszeres felülvizsgálatának. A jövőben többek között érdemes gyakrabban előzetes ármegállapítási eljárást indítani (APA), hiszen ezzel a kockázatkezelési módszerrel a vállalatok döntő többsége elégedett.

A megkérdezett vezetők 82 százaléka az utóbbi három évben tapasztalt problémákat a transzferárazásban, amelyek ötből három esetben vitához, kettős adóztatáshoz vezettek. A jövőben ezért lényegesen több és szofisztikáltabb ellenőrzésre és bírságra számítanak ezen a területen – derül ki az EY felmérésből.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink