adozona.hu
Külföldre vándorol a család: ki, hol adózik a bérbe adott magyarországi ingatlan után, levonható-e a bérelt lakás díja?
//test-adozona.hu/nemzetkozi_kozossegi_adozas/Kulfoldre_vandorol_a_csalad_ki_hol_adozik_a_CDXSZJ
Külföldre vándorol a család: ki, hol adózik a bérbe adott magyarországi ingatlan után, levonható-e a bérelt lakás díja?
Az utóbbi időben gyakran hangzik el a kijelentés: „elköltözünk külföldre, az itthoni ingatlanokat kiadjuk”. Adózás vonatkozásában nem mindegy, hogy Magyarországon milyen ingatlant, és ki ad bérbe, illetve az adófizetésre az is hatással lesz, hogy a külföldön bérelt lakás díját ki fizeti meg. Cikkünkben összefoglaljuk a személyi jövedelemadózásra vonatkozó tudnivalókat.
Külföldre költözés esetén változhat a magánszemély adóügyi illetősége, azonban ettől függetlenül az ingatlanhasznosításból származó jövedelem abban az országban adóztatható, ahol az ingatlan fekszik. Az ide vonatkozó rendelkezés szerint ingatlan birtoklásából, használatából és hasznainak szedéséből, valamint az ingatlan feletti rendelkezési jog gyakorlásából (így különösen az ingatlan átruházásából, bérbeadásából vagy haszonbérbe adásából) származó jövedelem esetében a jövedelemszerzés helye az ingatlan fekvése szerinti állam.
Ez a rendelkezés a kettős adózás elkerüléséről szóló egyezmények vonatkozó passzusaival azonos módon határozza meg az adóztatás helyét.
Miután a külföldi illetőségű magánszemélynek a Magyarországról származó jövedelmét a magyar előírások szerint kell meghatároznia és bevallania, ezért fontos, hogy már a kiköltözést megelőzően tisztában legyen a vonatkozó rendelkezésekkel.
Közös tulajdon esetén fontos, hogy ki szerzi meg a jövedelmet. A tulajdonosok eltérő rendelkezése, vagy tulajdonjogi korlátozások hiányában az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem után a magánszemélyt a tulajdoni hányada arányában terheli adókötelezettség, azzal, hogy a tulajdonostársak közössége esetén az említett tevékenységekből származó bevétellel szemben – az szja-törvény szerint elismert – költség bármelyik tulajdonos nevére szóló bizonylat alapján elszámolható.
Házassági vagyonközösség fennállása alatt – az előzőekben említetteket kivéve – ezen időszakban a felek tevékenységéből származó és minden más jövedelem után azt a magánszemélyt terheli adókötelezettség, aki a tevékenységet folytatja, vagy aki a jövedelemszerzés jogcímének jogosultja [szja-törvény 4. § (6) bekezdése]. Házastársak által kiadott lakásnál tehát dönteni lehet arról, hogy ki végezze a bérbeadási tevékenységet Magyarországon, a házastársak megállapodhatnak abban, hogy mindkettő, vagy csak az egyik fél jövedelmeként kell a bérleti díjból származó jövedelmet bevallani.
Amikor a család külföldön lakást bérel, érdemes már előre átgondolni, hogy külföldön ki lesz a szerződő fél, és ki fizeti a bérleti díjat. Ez azért is különösen fontos, mert a magyarországi lakás bérbeadásából származó bevételével szembe lehet állítani a külföldön bérelt lakás bérleti díját. De vajon kinek?
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mire érdemes már előre felkészülni a költözést tervezőknek, hogy optimalizálni tudják az ingatlankiadással összefüggő adóterheiket!
Hozzászólások (0)