hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Külföldön élők magyarországi lakást adnak el, hol kell adózniuk?

  • dr. Pálffy Miklós, a Niveus Consulting Group együttműködő ügyvédje

Sok magyar él és dolgozik – adott esetben hosszú idő óta – külföldön, így egyre gyakrabban felmerülő kérdés, hogy a magyarországi lakás eladásából származó jövedelem melyik országban adózik.

A válaszhoz több szabályt kell megvizsgálni. Ha egy magyar állampolgár külföldön él és dolgozik, azzal kell kezdeni, hogy a két ország között van-e kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény.

Magyarország jelentős számú országgal kötött kettős adóztatást elkerülő egyezményt, így azokkal az államokkal, ahol nagy számban élnek magyar állampolgárok (esetleg olyan külföldiek, akiknek ez a kérdés érdekes lehet, mivel rendelkeznek magyarországi lakástulajdonnal) általában van hatályos egyezménye. Kivétel – egyebek mellett – az Amerikai Egyesült Államok, amellyel nincs egyezményünk, valamint az Orosz Föderáció, illetve a Fehérorosz Köztársaság, amelyek felfüggesztették az egyezmény alkalmazását.

Ha nincs hatályos egyezmény, az ingatlan értékesítése Magyarországon a magyar szabályok alapján adóköteles (ez nem jelenti azt, hogy adófizetési kötelezettséggel is jár – az úgynevezett „ötéves szabály” sokak által ismert), az esetleges külföldi adókötelezettséget a külföldi szabályok alapján lehet eldönteni. Ha van egyezmény, akkor a jövedelemszerző (ebben az esetben a külföldön élő magyar) adóilletőségét kell megvizsgálni.

A magyar köztudatban számos téveszme kering arról, hogy mi alapján lesz valaki magyar vagy külföldi adóilletőségű (elsősorban a 183 napos szabályt szokták emlegetni – de ez nem egészen erre vonatkozik). A magyar egyezmények – amennyiben egy magánszemély a két ország belső szabályai alapján mindkét országban belföldi adóilletőségűnek minősül (azt minden ország saját maga, a belső szabályai alapján dönti el, hogy ki minősül belföldi adóilletőségűnek), akkor jellemzően az állandó lakóhely megléte, ha mindkét országban van állandó lakóhelye, akkor a létérdekének központja lehet a döntő. (Ezek nem általános szabályok, a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményekben ezeket a rendelkezéseket egyenként kell megvizsgálni, a vonatkozó szabályokat általában az egyezmény 4. cikke tartalmazza.)

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben példán keresztül mutatjuk be, miért igényel alapos felkészülést és utánajárást az adókötelezettség megállapítása!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink