hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Külföldön élők magyarországi lakást adnak el, hol kell adózniuk?

  • dr. Pálffy Miklós, a Niveus Consulting Group együttműködő ügyvédje

Sok magyar él és dolgozik – adott esetben hosszú idő óta – külföldön, így egyre gyakrabban felmerülő kérdés, hogy a magyarországi lakás eladásából származó jövedelem melyik országban adózik.

A válaszhoz több szabályt kell megvizsgálni. Ha egy magyar állampolgár külföldön él és dolgozik, azzal kell kezdeni, hogy a két ország között van-e kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény.

Magyarország jelentős számú országgal kötött kettős adóztatást elkerülő egyezményt, így azokkal az államokkal, ahol nagy számban élnek magyar állampolgárok (esetleg olyan külföldiek, akiknek ez a kérdés érdekes lehet, mivel rendelkeznek magyarországi lakástulajdonnal) általában van hatályos egyezménye. Kivétel – egyebek mellett – az Amerikai Egyesült Államok, amellyel nincs egyezményünk, valamint az Orosz Föderáció, illetve a Fehérorosz Köztársaság, amelyek felfüggesztették az egyezmény alkalmazását.

Ha nincs hatályos egyezmény, az ingatlan értékesítése Magyarországon a magyar szabályok alapján adóköteles (ez nem jelenti azt, hogy adófizetési kötelezettséggel is jár – az úgynevezett „ötéves szabály” sokak által ismert), az esetleges külföldi adókötelezettséget a külföldi szabályok alapján lehet eldönteni. Ha van egyezmény, akkor a jövedelemszerző (ebben az esetben a külföldön élő magyar) adóilletőségét kell megvizsgálni.

A magyar köztudatban számos téveszme kering arról, hogy mi alapján lesz valaki magyar vagy külföldi adóilletőségű (elsősorban a 183 napos szabályt szokták emlegetni – de ez nem egészen erre vonatkozik). A magyar egyezmények – amennyiben egy magánszemély a két ország belső szabályai alapján mindkét országban belföldi adóilletőségűnek minősül (azt minden ország saját maga, a belső szabályai alapján dönti el, hogy ki minősül belföldi adóilletőségűnek), akkor jellemzően az állandó lakóhely megléte, ha mindkét országban van állandó lakóhelye, akkor a létérdekének központja lehet a döntő. (Ezek nem általános szabályok, a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményekben ezeket a rendelkezéseket egyenként kell megvizsgálni, a vonatkozó szabályokat általában az egyezmény 4. cikke tartalmazza.)

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben példán keresztül mutatjuk be, miért igényel alapos felkészülést és utánajárást az adókötelezettség megállapítása!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyes alatt születendő 2. gyermek

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Befejezetlen beruházás készletre vétele?

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Verseny nyereménytárgy

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink