hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Külföldi home office és az adózás – a munkáltató nem dughatja homokba a fejét

  • Horváthné Szabó Beáta adószakértő

A távmunka előtérbe kerülésével egyre több munkavállaló szeretne külföldön, az ideiglenes otthonában dolgozni. Ilyen esettel találkozhatunk amikor a munkavállaló hozzátartozója, házastársa, barátja, szülei külföldön dolgoznak, vagy csupán a környezet, éghajlat, kultúra stb. miatt a munkavállaló rendszeresen látogat egy meghatározott országba, és ott hosszabb- rövidebb időn keresztül dolgozik. Cikkünkben adózási szempontból gondoljuk át ki viseli az kockázatot és kinek kell helyrehozni a hibát, ha később kiderül, hogy a munkavállaló külföldről végezte a munkát.

A munka törvénykönyve szabályai szerint távmunkavégzés esetén a munkavállaló munkafeladatait rendszeresen távolról, tehát a munkáltató telephelyétől elkülönült helyen végzi, tipikusan számítástechnikai eszköz útján továbbítja munkája eredményét a munkáltató részére. Az utóbbi időben még a távmunka esetén is rugalmassá váltak a szabályok, nem beszélve a home office-ban történő munkavégzésről, amikor a munkáltató nem köt írásban megállapodást, sőt előfordulhat, hogy még arról sincs tudomása, hogy a munkavállaló külföldön végzi a munkát.

Gondoljanak arra a szituációra, amikor a munkavállaló nem kéri a munkáltató engedélyét a külföldi munkavégzéshez, a munkáltatónak nincs tudomása arról, hogy a munkavállaló ténylegesen hol dolgozik! A munkáltató az általános előírások szerint vonja a személyi jövedelemadót, valamint a társadalombiztosítási járulékot, fizeti a szochót, mintha a dolgozó Magyarország területén végezné a munkáját.

A bonyodalom akkor kezdődik, amikor a munkáltató tudomást szerez arról, hogy a külföldi tartózkodás rendszeressé vált, a munkavállaló huzamosabb időn át külföldi home office keretében végezte a munkáját. Erre fény derülhet például

– a fogadó ország idegenrendészeti szabályaiból következően,

– tartózkodási engedély kérésekor,

– uniós regisztrációnál,

– bérleménybe történő bejelentkezésnél – legyen az magánház, panzió, vagy szálloda – védettségi igazolásokból, vizsgálatokból,  

– nem várt megbetegedés, baleset miatti egészségügyi ellátás igénybevételével összefüggésben, továbbá

– esetleges külföldi hatóságok általi megkeresésnél, vagy akár

– a közösségi médiából.

Amikor a munkáltató a fentiekről tudomást szerez, visszamenőlegesen meg kell vizsgálnia, hogy ez a körülmény változtat-e a magánszemély adókötelezettségén, melynek következtében a munkáltatót terhelő közteherfizetési kötelezettségek is változhatnak.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, hogyan befolyásolja az adózási, járulékfizetési kötelezettségeket a munkavállaló illetősége, és mit kell tennie a munkáltatónak, ha a tudomására jut, hogy a dolgozó huzamosabb ideig külföldről végzi a munkáját!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink