adozona.hu
Ketyeg az óra! USA-beli részvényekből származó jövedelmek adózása: januártól új szabályok jönnek
//test-adozona.hu/nemzetkozi_kozossegi_adozas/Ketyeg_az_ora_USAbeli_reszvenyekbol_szarmaz_IZ6U7D
Ketyeg az óra! USA-beli részvényekből származó jövedelmek adózása: januártól új szabályok jönnek
Az érintett magánszemélyeknek nincs már sok idejük átgondolni, mitévők legyenek a rendelkezésükre álló amerikai részvényekkel és részvényopciókkal, figyelemmel arra, hogy 2023. december 31-éig alkalmazható az Amerikai Egyesült Államokkal kötött kettős adózás elkerülésére vonatkozó adóegyezmény.
Sok magyar magánszemély dolgozik amerikai érdekeltségű társaságnál Magyarországon, akik munkájuk elismeréseképpen részvényjuttatási, részvényvásárlási, vagy részvényopciós program keretében részesültek, illetve részesülnek amerikai társaságtól (az anyacégtől) értékpapír-juttatásban.
Ezek a programok erősítik a munkavállalók tulajdonosi szemléletét, és lehetőséget biztosítanak arra, hogy a programokban meghatározott idősávban – 1-3-5 év alatt – a magánszemélyek gyakorolják a részvénnyel kapcsolatos jogukat.
Kapcsolódó cikkünk: Oroszország felmondta a kettős adóztatást elkerülő egyezményt, Magyarország nem: így hat az szja-kötelezettségekre
Nem kis dilemma előtt állnak azok a munkavállalók, akik a részvény tőzsdei árfolyam-alakulása miatt még várakozó álláspontot képviselnének, miközben a januártól alkalmazandó 30 százalékos amerikai forrásadó miatt mégis arra kényszerülnek, hogy a részvényekből származó jövedelmüket lehetőleg még idén lehívják, azaz a jövedelmeket még ebben az évben jóváírják számukra.
A külföldi értékpapírprogramok keretében juttatott jövedelem többféle jogcímen keletkezhet. (A cikkben az általános összefüggéseket ismertetjük, melyek értékpapírprogramonként változhatnak.)
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben sorra vesszük a részvényjuttatás révén munkajövedelemként, osztalékjövedelemként szerzett jövedelemre, illetve a 2024. évi jövedelemszerzésre vonatkozó adózási szabályokat!
Hozzászólások (2)
Kedves Olvasó!
Sajnos nem tudok pontos jogforrást mondani, hiszen ez az Amerikai Egyesült Államok belső szabályán alapul. Ezért is fogalmaztam úgy, hogy "amennyiben" ez a levonás megtörténik, miként kell eljárni. Az Egyesült Államok Adóhatóságának honlapján a W-8BEN nyomtatványra érdemes rákeresni. Eszerint a nem rezidens külföldiek 30%-os adókulcsot fizetnek az Egyesült Államokban az egyesült államokbeli forrásokból származó jövedelmük után, Ide tartozik többek között a kamat, osztalék, értékpapír kölcsönügyletek, egyéb nyereség, (Other fixed or determinable annual or periodical gains, profits, or income)
Javaslom az anyacégtől, vagy amerikai tanácsadótól megkérdezni, hogy az adott értékpapír program alapján teljesítendő kifizetésekből az amerikai kifizető mikor köteles a 30% adót levonni.
Üdvözlettel:
Tisztelt Cikkíró!
Szeretnénk megkérdezni, hogy mi a pontos jogalapja annak, hogy nem önálló tevékenységből származó jövedelem esetén (pl. munkavállalói részvényjuttatás) az USÁ-nak 30 % -os forrásadóztatási joga lesz 2024. január 1-től? Azaz Ön szerint a 2024. január 1-je után történő amerikai anyavállalati részvényjuttatásokat is 30 % forrásadó terheli?
Megtisztelő válaszát előre is köszönjük.
Üdvözlettel