adozona.hu
Hogyan kell adózni a külföldi kamat után? Buktatók, tanácsok
//test-adozona.hu/nemzetkozi_kozossegi_adozas/Hogyan_kell_adozni_a_kulfoldi_kamat_utan_Bu_RSTHP9
Hogyan kell adózni a külföldi kamat után? Buktatók, tanácsok
A tájékozatlan magánszemély akár 35 százalék adót is fizethet a magyar 16 százalék szja helyett a külföldi pénzintézetnél elhelyezett betétjéből származó kamatjövedelmére, amennyiben nem tette meg a megfelelő lépéseket.
Egy nemzetközi jogügylet mindig több állam joghatóságát érinti, éppen ezért több államnak lehet adókivetési joga az adott jövedelemmel kapcsolatban. Kamatjövedelem esetén általában a kifizető forrásadót von le a kifizető (forrás) állam szabályai szerint. A magánszemély ettől teljesen függetlenül bevallja és leadózza a jövedelmet abban az országban, ahol belföldi illetőségű (jellemzően ott ahol állandó lakóhelyén lakik). Azt, hogy az adót le szabad-e vonni, illetve a külföldön megfizetett adót figyelembe lehet-e venni és milyen mértékig a magyar adókötelezettség teljesítésében részben a hazai jog, részben a nemzetközi jog szabályozza. EU tagállamból származó kamatjövedelem esetén a nemzetközi jog jelenti egyrészt az adott országgal kötött adóegyezményt, másrészt a megtakarításokból származó kamatjövedelem adóztatásáról szóló 2003/48/EK irányelvet.
Az EU irányelv célja, hogy a kamatjövedelem csak az illetőség országában adózzon, ott azonban biztosan bevallásra és adóztatásra kerüljön. Ezt az irányelv alapesetben úgy éri el, hogy a kifizetőknek megtiltja a forrásadó levonását, de egyben kötelezi őket információszolgáltatásra. Van azonban néhány kivétel, Belgium, Luxemburg és Ausztria továbbra is levonhat forrásadót, kivéve, ha a magánszemély az irányelv szabályainak alkalmazását kéri. A szabályok szerint kétféleképpen lehet ezen országok esetén a magánszemély kérésére az irányelvet alkalmazni. Vagy az alapszabályt alkalmazzák, vagy a magánszemélynek kell a saját adóhatósága felé adatot szolgáltatnia és az erről szóló igazolást kell a banknak bemutatnia. Nézzünk néhány példát arra, hogy hogyan is működik az irányelv.
Hozzászólások (0)