hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Felfüggeszti a digitális adó beszedését Franciaország

  • MTI

Franciaország felfüggeszti az internetes óriáscégekre kivetett digitális adó beszedését annak érdekében, hogy elkerülje az amerikai szankciókat, illetve több időt adjon egy globális megállapodás elérésére a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) keretein belül – közölték névtelenül nyilatkozó francia diplomáciai források ma, egy nappal azután, hogy Donald Trump amerikai és Emmanuel Macron francia elnök telefonon egyeztetett az ügyről.

Macron a beszélgetést követően úgy fogalmazott, hogy "nagyszerű tárgyalást" folytatott Trump elnökkel a digitális adóról, a két ország együttműködik a vámemelések elkerülésének érdekében.

"Abban állapodtak meg, hogy esélyt adnak a tárgyalásoknak az év végéig. Ez idő alatt pedig tartózkodnak a vámok emelésétől" – mondta egy francia diplomata, hozzátéve, hogy a "tűzszünettel" a két ország igyekszik lökést adni az OECD keretein belül folyó, a nemzetközi adóztatás új szabályainak kidolgozását célzó tárgyalásoknak.

Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter és amerikai kollégája, Steven Mnuchin szerdán Davosban tárgyal ezügyben.

Mnuchin a The Wall Street Journal című amerikai gazdasági napilapnak adott nyilatkozatában a megoldás első lépésének nevezte a francia javaslatot, megerősítve, hogy a két elnök a francia digitális adó beszedésének felfüggesztéséről állapodott meg. Egyúttal arra figyelmeztette Olaszországot és az Egyesült Királyságot, amelyek ugyancsak a digitális adó egyoldalú bevezetésére készülnek, hogy Trump elnök a vámok emelésével válaszolhat.

A Franciaországban tavaly júliusban elfogadott törvény értelmében 3 százalékos adót vetnek ki azon nagy technológiai vállalatok franciaországi bevételeire, amelyeknek a digitális szolgáltatásokból származó éves forgalma világszinten eléri a legalább 750 millió eurót, és ebből legalább 25 millió euró Franciaországon belül keletkezik.

Ez a négy legismertebb amerikai óriásvállalattal (Facebook, Amazon, Apple és a Google anyavállalata, az Alphabet) együtt harminc nagy céget érint, többségük amerikai.

Az Egyesült Államok decemberben válaszul azzal fenyegette meg Franciaországot, hogy évi 2,4 milliárd dollár értékben bizonyos francia árucikkekre – a sajtoktól kezdve a joghurtokon, a pezsgőkön, a kozmetikai termékeken keresztül a kézitáskákig – jelentős, esetenként 100 százalékot is elérő pótvámot vet ki.

Az OECD keretein belül mintegy 140 ország képviselői ülnek össze a hónap végén, hogy megvitassák a nemzetközi szervezet szakértői által kidolgozott, a digitalizált gazdaság adózási kihívásaira választ adó tervezetet. Az új adózási szabályok célja, hogy a digitális üzleti modellek útján elért nyereség arányos módon adóztathatóvá váljon a jövedelemszerzésben érintett valamennyi országban.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink