hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ex-svéd pénzügyminiszter: drámaian negatív hatásai voltak a svéd pénzügyi tranzakciós adónak

  • MTI

Drámaian negatív hatásai voltak a részvény-, kötvény- és devizakereskedési ügyletekre az 1980-as években kivetett svédországi tranzakciós adónak - mondta Bo Lundgren, Svédország egykori pénzügyminisztere az AFP francia hírügynökségnek adott interjúban.

Bo Lundgren azt mondta, a svéd tapasztalatok negatívak voltak mind közpénzügyi, mind általánosabban, társadalmi-gazdasági szempontból.
   
A svéd szociáldemokrata kormány 1984-ben vezetett be 0,5 százalékos adót a részvények adás-vételére. Egy évvel később 1,0 százalékra emelték az adó mértékét. A kötvény ügyletekre kivetett adó kulcsa lejárattól függően 0,001-0,03 százalék volt. A stockholmi kabinet 1989-ben a devizakereskedési ügyletekre is kiterjesztette az adónemet.
   
Az adók bevezetését később annyira károsnak találta a svéd kormány, hogy hamar eltörölték őket: a devizakereskedési adót 1990-ben, a másikat 1991-ben vezették ki.
   
Lundgren, a tranzakciós adó kivezetését elrendelő jobb-közép kormány pénzügyminisztere, az interjúban elmondta: "annyira drámaian negatív hatásai voltak a devizaadónak, hogy valamennyi tranzakció Stockholm helyett Londonban történt, így a korábbi szociáldemokrata kabinet törölte".
   
A részvények, kötvények és opciók kereskedésére kivetett adó hatásai nem voltak annyira drámaiak, jóllehet ez is a külföldi kereskedés felerősödéséhez vezetett. "Amikor ezt kivezettük, az ebből származó adóbevétel mintegy 3 milliárd korona, azaz mai árfolyamon 375 millió euró volt" - mondta Lundgren.
   
Hozzátette: amint kivezettük az adót, nőtt a forgalom a tőzsdén, és ez növelte a brókercégek bevételeit, ami magasabb társaságiadó- és egyéb adóbevételeket eredményezett. "Számításaink szerint nem volt bevételkiesés az adónem kivezetése miatt, mivel jelentősen nőtt a forgalom" - magyarázta a pénzügyminiszter.
   
Lundgren emlékeztetett: az alacsonyabb piaci forgalom miatt jelentős hátrány érte a svéd vállalatokat, mivel nehezebben tudtak piaci forráshoz jutni.
   
Lundgren, aki jelenleg a svéd államadósság-kezelőt vezeti, valamint Anders Borg pénzügyminiszter is ellenzi az Európai Bizottság tranzakciós adó bevezetésére vonatkozó javaslatát.
   
Az Európai Bizottság szeptemberben a részvény- és kötvénypiaci ügyletekre 0,1 százalékos, a származtatott termékre 0,01 százalékos adó bevezetését javasolta. Németország és Franciaország is támogatja az adónem bevezetését, míg a brit kormány, az Európa pénzügyi központjának számító City-t féltve határozottan utasította el az Európai Unió egészére kiterjesztett alkalmazást.
   
Az elnökválasztások előtt álló Franciaországban Nicolas Sarkozy elnök nemrég úgy nyilatkozott: Párizs akár egyedül is kész bevezetni egyfajta pénzügyi tranzakciós adót.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink