hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Elbukhat a tranzakciós adó

  • lapszemle

Törvénysértő a tizenegy EU-tagállam által 2014-től bevezetni tervezett pénzügyi tranzakciós adó (FTT) - írja a napi.hu a Reuters cikkére hivatkozva, amely viszont az EU jogi szolgálatának szakembereitől birtokába került jogászi véleményre alapozta írását.

Az EU jogi szolgálatának véleménye nem kötelező érvényű ugyan, de jelentősen megnehezítheti a Németország és más tagállamok által támogatott adó bevezetését, amelyből mintegy 35 milliárd eurós bevételre számoltak volna a pénzintézetektől.
A szeptember 6-ai dátummal ellátott jogi vélemény megállapítja, hogy a tranzakciós adó terve túlmutat a tagállamok adóztatásra vonatkozó jogkörén a nemzetközi szokásjog normái alapján. A terv emellett nincs összhangban az uniós szerződéssel, amennyiben sérti az adót bevezetni nem akaró tagállamok adóztatási kompetenciáját.

A csak néhány országban bevezetett tranzakciós adó diszkriminatív és versenytorzító hatású lenne az adót be nem vezető országokkal szemben - vonja le a következtetést a szakvélemény. Az adó továbbá "akadályt" képezne a tőke és szolgáltatáok szabad áramlásával szemben az egységes belső piacon, az uniós alapító szerződés két alapvető jogát megsértve.

A 14 oldalas jogi véleményt az uniós pénzügyminiszterek is megkapják, akik ezután eldönthetik, hogy lemondanak erről a sarcról, vagy beérik egy egyszerűbb formájával, egy - a britek által is a részvényekre kivetett - illetékkel - írja a Reuters. Az azonban egyelőre nem világos, hogy az uniós pénzügyminiszterek mikor vitathatják meg e dokumentumban foglalt véleményt.

Az FTT egyik legnagyobb ellenzője az Egyesült Királyság - több más tagállam mellett -, ami eleve megkérdőjelezhetővé tette, hogy hogyan is működhetne hatékonyan ez az adó, ha csak néhány tagállam vezeti be. Eddig 11 eurózónás tagállam - Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Aursztria, Portugália, Belgium, Észtország, Görögország, Szlovákia és Szlovénia - jelezte, hogy 2014-től bevezetné ezt a részvényekre, kötvényekre, derivatívákra, visszavásárlái megállapodásokra valamint értékpapírkölcsönzésekre kivetendő adót. A támogatók azzal érveltek, hogy amellett, hogy a rövid távú spekulációk ellen védelmet nyújtana, a bankok is visszafizetnének valamit a pénzügyi válság költségeiből a költségvetéseknek. A kritikusok viszont arra figyelmeztettek, hogy az adó miatt a pénzügyi tranzakciók Európán kívülre helyeződnének át.

A cikket elolvashatja itt.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink